Νίκη-ανάσα δια χειρός… Μαυροκεφαλίδη

Σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε… θρίλερ με ο Ιωνικός επικράτησε με 78-71 της Καρδίτσας στο “Κ.Γ Πλάτωνα”, παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη στην 11η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Λίβανου πέτυχε την τρίτη φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα και… σκαρφάλωσε με αυτόν τον τρόπο στην 9η θέση, έχοντας ρεκόρ 3-8. Από την άλλη, οι Θεσσαλοί έμειναν κολλημένοι στον πάτο της βαθμολογίας, μετρώντας 1 νίκη και 10 ήττες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι έκαναν δυναμικό ξεκίνημα στο ματς, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να έχει 9 πόντους μόνος του στο πρώτο πεντάλεπτο. Με αυτόν τον τρόπο οδήγησε την ομάδα του στο +10 (12-2). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα σερί 11-2. κατέβασαν τη διαφορά στον πόντο. Σε εκείνο το σημείο ο Λίβανος κάλεσε τάιμ άουτ, με τους παίκτες του να… αντιδρούν σε όσα άκουσαν και να απαντούν με σερί 14-0. Κάπελαν και Αρσενόπουλος ευστόχησαν σε σημαντικά τρίποντα, φτάνοντας στο +15 (28-13) στο τέλος της περιόδου.

Ο ρυθμός στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξίσου υψηλός, αν και χάθηκαν περισσότερα σουτ. Ο Ιωνικός να εκμεταλλεύεται, μεταξύ άλλων, το μεγαλύτερο βάθος του πάγκου του. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα σουτ έξω από τα 6.75μ. αλλά και τα ριμπάουντ σε επίθεση και άμυνα. Η Καρδίτσα παρ’ όλα αυτά έδωσε σπουδαία μάχη για να μείνει κοντά στο σκορ και εν τέλει πήγε στα αποδυτήρια όντας στο -11 (43-32).

Η τρίτη περίοδος ήταν αρκετά ισορροπημένη, με τους παίκτες του Λίβανου να δυσκολεύονται να σκοράρουν, συγκριτικά με τα πρώτα 20 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πόντους με τον Γκαμπρόβσεκ και τον Αγραβάνη και κατάφεραν να μειώσουν στους έξι (52-46). Μία ασίστ και ένα τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη έβαλαν τον Ιωνικό ξανά σε διψήφια διαφορά (60-49), λίγο πριν ο Πρίτζετ διαμορφώσει το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου (60-51).

Η άμυνα της Καρδίτσας ήταν το… κλειδί ώστε το ματς να γίνει ντέρμπι στην τελευταία περίοδο. Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου κατάφεραν να πλησιάσουν στον πόντο (66-65), με τέσσερα λεπτά στο ρολόι. Οι γηπεδούχοι απάντησαν πηγαίνοντας στο +5 (70-65), με το ματς να έχει μετατραπεί σε θρίλερ. Ο Λέισι αποδείχθηκε ψύχραιμος από τη γραμμή και έκανε το 72-67, 1:16 πριν το τέλος. Οι παίκτες του Λίβανου έβγαλαν και μία σημαντική άμυνα, με τον Νούνιες να καρφώνει στον αιφνιδιασμό, κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του με 78-71.

O MVP

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Ο διεθνής σέντερ τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 32 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα.//

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 43-32, 60-51, 78-71

Ιωνικός Νίκαιας (Γιάννης Λίβανος): Μπέμπης, Μαυροκεφαλίδης 23 (8/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάντζαρης 3 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Χόκινς 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λέισι 19 (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάπελαν 11 (1/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νούνιεζ 7 (7 ριμπάουντ), Σίμονς 6 (1/6 σουτ), Αρσενόπουλος 3 (1), Παρκς 2

Καρδίτσα (Νίκος Παπανικολόπουλος): Μπεχάιμ 8 (1), Πριτζέτ 14 (6/14 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αθηναίου 8 (1), Αγραβάνης 10 (3/9 σουτ, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σαρικόπουλος 2, Καρράς 2, Καλαϊτζάκης, Γκιουζέλης 6 (1), Τσούκας, Γουέστ 6 (3/8 σουτ), Γκάμπροβσεκ 15 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ)