Νέα ήττα με… κάτω τα χέρια για τον Ολυμπιακό

Οι “ερυθρόλευκες” παρουσιάστηκαν κατώτερες των περιστάσεων στην Πολωνία από την Πολκόβιτσε της Σπανού και γνώρισαν νέο διασυρμό με 76-52 για την 10η αγωνιστική της Εuroleague Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός αγνοεί τη νίκη στα 9 παιχνίδια που έχει δώσει στην Euroleague Γυναικών, καθώς… διασύρθηκε στην Πολωνία με 76-52 κόντρα στην Πολκόβιτσε, η οποία ανέβηκε στο 7-2 στον όμιλο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και με πρωταγωνίστρια την Σταμολάμπρου πήρε ένα ισχνό προβάδισμα, το οποίο η Πολκόβιτσε ανέτρεψε γρήγορα με καλάθια της Μαβουνγκά (6-5, 3′). Η άμυνα των γηπεδούχων “εγκλόβισε” την Γκούσταφσον και έτσι με προσπάθειες της Γκάιτζα, η διαφορά ανέβηκε στους 7 πόντους (12-5, 7′). Οι “ερυθρόλευκες” βελτίωσαν την επιθετική τους λειτουργία και κατάφεραν να μειώσουν στους 3 πόντους (15-12) με τρίποντο της Σταμάτη για το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η Γκούσταφσον μπήκε… για τα καλά στο παιχνίδι στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με την ομάδα του κόουτς Νίκλα να μειώνει στο καλάθι (20-18, 13′), όμως η πολωνική ομάδα πάτησε το πόδι στο “γκάζι”. Με την Σπανού, την Γκάιτζα, αλλά και τη Μαβουνγκά, η Πολκόβιτσε ανέβασε τη διαφορά σε… διψήφια νούμερα (34-24, 18′). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις Πειραιώτισσες να μην μπορούν να αντιδράσουν και να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 39-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι συνεργασίες των Αγιούσο και Γκούσταφσον έφεραν προσωρινά σκορ και αποτελεσματικότητα στις φιλοξενούμενες, οι οποίες μείωσαν στους 13 πόντους (41-28, 25′). Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχες με πρωταγωνίστρια την Σπανού, αλλά και την Μαβουνγκά, κατάφεραν να “τρέξουν” ένα 5-0 σερί, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 18 πόντους (46-28, 27′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να φαίνεται ανύμπορος να μειώσει το εις βάρος του σκορ και η Γκάιτζα με τρίποντο, “εκτόξευσε” τη διαφορά στους 22 πόντους (52-30).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, με τη Σπανού, την Φρίσκοβετς, αλλά και τη Μαβουνγκά, να δίνουν σκορ στην Πολκόβιτσε, η οποία ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε… επίπεδα μονόλογου (67-38, 35′). Στη συνέχεια οι παίκτριες του κόουτς Νίκλα βελτίωσαν την απόδοσή τους στην επιθετική τους λειτουργία και με κύριο εκφραστή, την Γκούσταφσον και τη Σταμολάμπρου, έφεραν το ματς στους 19 πόντους (71-52, 38′). Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Πολκόβιτσε να πανηγυρίζει μια άνετη νίκη με 76-52, την ώρα που οι “ερυθρόλευκες” παραμένουν χωρίς νίκη στον όμιλο του Euroleague Γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 39-24, 52-30, 76-52,

Η MVP

Η Στέφανι Μαβουνγκά ήταν αυτή που διακρίθηκε για τις νικήτριες, καθώς τελείωσε το ματς με ένα εντυπωσιακό double-double μετρώντας 19 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ πρόσθεσε 2 ασίστ στον… καμβά της.//

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Αγιούσο 6 (1/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα), Δίελα, Σουκ 4 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σταμάτη 6 (2/7 τρίποντα), Σταμολάμπρου 13 (3/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Αυτζή 2, Γκούσταφσον 17 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ), Νικολοπούλου (0/5 σουτ), Σκόριτς 4, Σύρρα