Ο “Βασιλιάς” της… μιλάει όταν καίει

Πολλές φορές στο παρελθόν ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έχει δεχθεί κριτική για την ικανότητα του να βάζει μεγάλα σουτ, όμως η πραγματικότητα διαψεύδει όσους επιχειρούν να δημιουργήσουν το συγκεκριμένο αφήγημα.

Στα 38 του χρόνια, ο “Βασιλιάς” ηγήθηκε της μεγάλης νίκης των Λος Άντζελες Λέικερς κόντρα στους Μέμφις Γκρίζλις, για το Game 4 της σειράς του πρώτου γύρου της δυτικής περιφέρειας. Οι 22 πόντοι του, τα 20 ριμπάουντ, οι 7 ασίστ αλλά και οι 2 τάπες έναντι μόλις ενός λάθους, αποτέλεσαν το… κλειδί της νίκης για την ομάδα του Ντάρβιν Χαμ, η οποία πλέον προηγείται με 3-1. Οι “λιμνάνθρωποι” χρειάζονται μία νίκη για να προκριθούν στα ημιτελικά και θα έχουν τρεις ευκαιρίες για να τα καταφέρουν.

Η στιγμή που συγκέντρωσε τα βλέμματα όλων στην “Crypto.com arena” ήταν τα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας. Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν στο -2, ο Τζέιμς πήρε τη μπάλα και αποφάσισε… παράταση, ευστοχώντας σε ένα δύσκολο λέι απ με 0.8″ στο ρολόι. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Λέικερς κυριάρχησαν, ο ΛεΜπρόν έβαλε το game-winner και η νίκη ήρθε μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού.

Ο εκστασιασμένος ΛεΜπρόν Τζέιμς, δευτερόλεπτα μετά το δύσκολο νικητήριο καλάθι που πέτυχε απέναντι στον Ντίλον Μπρουκς. (AP Photo)

Ο “Βασιλιάς” για άλλη μία φορά έκανε τη δουλειά του. Μίλησε στην… κρίσιμη στιγμή, κουβαλώντας την ομάδα στις πλάτες του. Παρά το γεγονός ότι συνήθως φέρνει τέτοιες αποστολές εις πέρας, στο παρελθόν έχει δεχθεί κριτική για την ικανότητά του να βάζει μεγάλα σουτ. Η… συνήθειά του να πασάρει σε κρίσιμες επιθέσεις -εφόσον αυτή η επιλογή είναι καλύτερη από μία δική του προσπάθεια- βοηθάει σε αυτό το λανθασμένο αφήγημα.
Η λέξη «λανθασμένο» πρέπει να τονιστεί, διότι η πραγματικότητα δείχνει πως ο ΛεΜπρόν είναι ένας από τους πιο “clutch” παίκτες, αν όχι ο πιο “clutch” στην ιστορία των πλέι οφ. Οι αριθμοί άλλωστε λένε ακριβώς αυτό.

Πιο συγκεκριμένα, το “stathead.com” που αποτελεί ίσως το πιο έγκυρο, ακριβές και αναλυτικό εργαλείο στατιστικών για το NBA, εμφανίζει την… πραγματική διάσταση των δεδομένων. Σύμφωνα με αυτά, ο Τζέιμς έχει επιχειρήσει να ισοφαρίσει ή να κερδίσει για την ομάδα του έναν αγώνα στα πλέι οφ, στα τελευταία 50 δευτερόλεπτα της 4ης περιόδου ή της παράτασης 41 φορές. Από αυτές, έχει ευστοχήσει στις 21, κάτι που σημαίνει πως έχει 51,2% ποσοστό ευστοχίας.

Σε ότι αφορά τις προσπάθειες για καλάθια δύο πόντων, έχει 17/32 σουτ, που μεταφράζεται σε 53,1%. Αντίστοιχα, έξω από τη γραμμή των 7 μέτρων και 25 εκατοστών μετράει 4/9, δηλαδή ποσοστό 44,4%.

Αν ψάξει κανείς τα συνολικά στατιστικά της καριέρας του ΛεΜπρόν, θα δει πως όταν εκτελεί μεγάλα σουτ στο τέλος αγώνων των πλέι οφ σουτάρει καλύτερα απ’ ότι συνήθως. Όλα τα παραπάνω αποδεικνύουν περίτρανα ότι ο “Βασιλιάς” της… μιλάς της μπάλας, όταν αυτή “καίει”.

Τα ποσοστά ευστοχίας του ΛεΜπρόν Τζέιμς σε σουτ ισοφάρισης ή νίκης, που εκτελεί στα τελευταία 50 δευτερόλεπτα κανονικής διάρκειας ή παράτασης στα πλέι οφ:

Δίποντα: 17/32 ή αλλιώς 53,1% (*55,4%)
Τρίποντα: 4/9 ή αλλιώς 44,4% (*34,5%)
Σουτ εντός πεδιάς: 21/41 ή αλλιώς 51,2% (*50,5%)

*Στην παρένθεση βρίσκονται τα ποσοστά καριέρας του στις συγκεκριμένες στατιστικές κατηγορίες.//