O Greak Freak “σκότωσε” τους Μπλέιζερς

Σε μία ακόμη μοναδική παράσταση ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 37 πόντους, συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του επί των Πόρτλαντ με 119:111, οδηγώντας την ομάδα του στην 12η νίκη της φέτος.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο σε εξαιρετική βραδιά, οι Μιλγουόκι Μπακς πανηγύρισαν τη 12η φετινή τους νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στους Μπλέιζερς με 119:111.

Οι Μπακς μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας από νωρίς ένα προβάδισμα επτά πόντων στο 9:2, όμως οι Μπλέιζερς με τον Νούρκιτς αντέδρασαν και μείωσαν. Στη συνέχεια όμως, τα “ελάφια” πήραν ξανά το προβάδισμα, με το Πόρτλαντ να επιστρέφει και πάλι με ένα 4:15 περνώντας μπροστά με τέσσερεις πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Μπλέιζερς κράτησαν το κεφάλι που είχαν πάρει στο σκορ, με τους Μπακς να πετυχαίνουν πόντους, όμως η άμυνα δεν έδινε τη βοήθεια που χρειάζονταν. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε ήδη 19 ασιστ με το ημίχρονο να λήγει στο 63:61.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, Λόπεζ και Γιάννης έκαναν ένα γρήγορο 6:0 για να δώσουν στην ομάδα τους προβάδισμα οκτώ πόντων. Οι Μπλέιζερς όμως, παρόλο που τα “ελάφια” είχαν ανεβάσει ρυθμό, κρατούσαν την ψυχραιμία τους και έμεναν κοντά στο σκορ (81:73).

Στην τελευταία περίοδο, ο Αντετοκούνμπο έκανε με γκολ-φάουλ το 107-96, ενώ στο 44′ έγραψε με one-legged fadeaway το 111:101 και τελείωσε τον αγώνα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30:32, 63:61, 93:79, 119:111

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Άλεν 17 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 37 (16/23 δίποντα, 5/12 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος, 3 φάουλ σε 35:05), Λόπεζ 14 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 μπλοκ), Κάρτερ 5 (1), Χόλιντεϊ 17 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Πόρτις 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νουόρα 6 (1), Μπότσαμπ, Χιλ, Κόνατον 7 (1), Ιμπάκα 1, Μαμουκελασβίλι 2, Γκριν

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΙΛ ΜΠΛΕΙΖΕΡΣ (Τσάνσι Μπίλαπς): Χαρτ 17 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκραντ 18 (6/16 σουτ, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Νούρκιτς 16 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαρπ 2 (1/9 σουτ), Σάιμονς 29 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιούμπανκς 5, Γουότφορντ 10 (2), Λιτλ 6, Γουίνσλοου 8, Μπάτλερ, Γουόκερ.//