Μπράνσον λαμπρός οδηγεί τους Νικς

Με τον Αμερικανό σταρ γκαρντ να πραγματοποιεί άλλη μια σπουδαία εμφάνιση, η ομάδα του Τομ Τίμποντο επικράτησε με 121-117 των Ιντιάνα Πέισερς στη Νέα Υόρκη και ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο τη σειρά του δεύτερου γύρου των playoffs.

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Νικς κατάφεραν για ακόμα μια φορά φέτος να πάρουν μια οριακή νίκη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοπορία σε πολύ μεγάλο μέρος του αγώνα, φτάνοντας διαφορετικές φορές στο +9 (55-46, 11′ & 94-85, 37′). Ωστόσο, αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό μιας και η επιστροφή των Νεοϋορκέζων στην τελευταία περίοδο άλλαξε τα δεδομένα. Ο Τζέιλεν Μπράνσον ήταν… ασταμάτητος και τελείωσε με 43 πόντους, οδηγώντας την ομάδα του στα κρίσιμα τελευταία λεπτά. Ο Τζος Χαρτ προσέθεσε 24 πόντους, με 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ, σε άλλη μια σπουδαία εμφάνισή του.

Για τους Πέισερς έμεινε σε πολύ ρηχά νερά ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με μόλις 6 πόντους και 8 ασίστ. Τέρνερ και Σιάκαμ είχαν 23 και 19 αντίστοιχα, όμως αυτοί δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για να… αντέξει η ομάδα τους. Κάπως έτσι, οι Νικς έκαναν το 1-0 στη σειρά. Πλέον, άπαντες περιμένουν το Game 2, το οποίο θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Πέμπτης στο “Madison Square Garden”.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-24, 49-55, 82-87, 121-117

Νιού Γιόρκ Νικς (Τομ Τίμποντο): Ανουνόμπι 13 (5/14 σουτ, 3/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάρτενσταϊν 13 (1), Μπράνσον 43 (14/26 σουτ, 1/4 τρίποντα, 14/14 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χαρτ 24 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 25 (5/9 τρίποντα), Ατσούα 1, Ρόμπινσον 2, ΜακΜπράιντ

Ιντιάνα Πέισερς (Ρικ Κάρλαϊλ): Σιάκαμ 19 (1), Νέσμιθ 12, Τέρνερ 23 (2/6 τρίποντα), Νέμπχαρντ 11 (1), Χαλιμπάρτον 6 (2/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Τόπιν 12 (2), Τζάκσον 8, ΜακΚόνελ 18, Σέπαρντ 8 (2).//Α.