Έχασαν ευκαιρία οι “μισοί” Λέικερς | Δύσκολες νίκες για Μάβερικς και Κλίπερς

Η μεγάλη ομάδα του Λος Άντζελες είχε τη δυνατότητα με νίκη κόντρα στους Μινεσότα Τίμπεργουλβς να μπει στην πρώτη 6άδα της Δύσης, όμως όντας πληγωμένη από 1+1 σημαντικές απουσίες δεν τα κατάφερε. Σπουδαίο θέαμα και σημαντικά αποτελέσματα στα 13 ματς της βραδιάς.

Η ήττα των Σανς (46-32) στο Φοίνιξ από τους Νιού Ορλίνς Πέλικανς (46-32) με 113-105 έδωσε την ευκαιρία στους Λέικερς (45-34) για να μπουν στις θέσεις που οδηγούν στα playoffs. Ωστόσο, λίγο πριν το δικό τους παιχνίδι, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς τέθηκε νοκ άουτ λόγω ίωσης. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα όταν μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο Άντονι Ντέιβις αποχώρησε από το παρκέ λόγω χτυπήματος στο μάτι. Οι υπόλοιποι παίκτες του Ντάρβιν Χαμ πάλεψαν, όμως οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν τελικά με 127-117.

Νωρίτερα, επίσης στην “crypto.com arena“, οι Λος Άντζελες Κλίπερς (50-28) λύγισαν την αντίσταση των Κλίβελαντ Καβαλίερς (46-33) με 120-118. Αυτό που χρειάστηκε ήταν ένα σπουδαίο game-winner του Πολ Τζορτζ στα τελευταία δευτερόλεπτα, για να… καθαρίσει το ματς.

Κάτι αντίστοιχο συνέβη και στο Ντάλας, με τη διαφορά ότι εκεί το σουτ ήταν buzzer-beater, ήταν τρίποντο και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Ο Ντάντε Έξουμ… έσωσε τους Μάβερικς (48-30) στα 48′ και τους έδωσε την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο. Έτσι κι έγινε εν τέλει, με την ομάδα του Ντάλας να… λυγίζει τους μαχητικούς Χιούστον Ρόκετς με 147-136. Ο Καϊρί Ίρβινγκ και ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν για ακόμα ένα βράδυ συγκλονιστικοί, με 48 και 37 πόντους αντίστοιχα.

Σπουδαία νίκη πήραν και οι Φιλαδέλφεια Σίξερς (44-35) μέσα στο Σαν Αντόνιο, με 133-126 επί των Σπερς (19-59) στην παράταση. Μάλιστα, η ομάδα της Πενσιλβάνια ισοφάρισε με καλάθι λίγο πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας. Ταυτόχρονα, οι Σακραμέντο Κινγκς (45-33) έκαναν… παρέλαση στο Μπρούκλιν, συνθλίβοντας με 107-77 τους Νετς (31-48).