Να σταματήσει το σερί της Μάλαγα θέλει το Περιστέρι

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη αντιμετωπίζει εντός έδρας την Ισπανική ομάδα, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του Basketball Champions League, με στόχο να βάλει τέλος στο αήττητό ρεκόρ της.

Το Περιστέρι φιλοξενεί το βράδυ της Τρίτης (7/11, 21:30), τη Μάλαγα, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου, στο Basketball Champions League. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, αναζητά μια δεύτερη διαδοχική νίκη της, καθώς έχει ρεκόρ 1-1 και ισοβαθμεί στη 2η θέση του ομίλου, με τη γαλλική Λε Μαν.

Οι “κυανοκίτρινοι” είχαν επικρατήσει εντός έδρας με 87-70 της ουραγού και χωρίς νίκη ομάδα του γκρουπ, Φάλκο Σομπατέλι, από την Ουγγαρία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Στη Basket League, το Περιστέρι πέρασε άνετα, με κατοστάρα, από το κλειστό του Αγίου Θωμά, πανηγυρίζοντας νίκη με 103-74, για την 5η αγωνιστική. Αυτή ήταν η 2η νίκη του στο πρωτάθλημα. Στην Ανδαλουσία οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ξέρουν καλά ότι το έργο τους είναι πολύ δύσκολο και απαιτείται μεγάλη συγκέντρωση, προκειμένου να είναι ανταγωνιστικοί από την αρχή ως το τέλος της αναμέτρησης.

«Έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, όπως είναι η Μάλαγα. Αυτή την περίοδο ο αντίπαλος παίζει πολύ καλό μπάσκετ στο ισπανικό πρωτάθλημα και το Basketball Champions League. Εμείς από την μεριά μας είμαστε σε πολύ καλό μομέντουμ και θέλουμε να συνεχίσουμε να αποδίδουμε καλά» υποστήριξε ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς αναφερόμενος στην αναμέτρηση με την ισπανική ομάδα.

Και συμπλήρωσε: «Έχουμε κερδίσει τα τελευταία παιχνίδια και θέλουμε να αποδείξουμε ότι παίζουμε καλά και απέναντι στη Μάλαγα, που είναι ένας δυνατός αντίπαλος σε μια αναμέτρηση που θα είναι ένα καλό τεστ για τη συνέχεια των υποχρεώσεων μας.

Θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, να παίξουμε καλή άμυνα και να ελέγξουμε τον ρυθμό του αγώνα».

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής στον 1ο και τον 4ο όμιλο του Basketball Champions League, στους οποίους μετέχουν το Περιστέρι και η ΑΕΚ, αντίστοιχα, έχει ως εξής: