MVP της 4ης αγωνιστικής ο Λούντζης

Ο διεθνής γκαρντ των “ερυθρολεύκων” αναδείχθηκε ως ο καλύτερος παίκτης της αγωνιστικής στην Basket League, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στη νίκη του Ολυμπιακού επί του Λαυρίου (98-61).

Ο Μιχάλης Λούντζης τελείωσε την αναμέτρηση κόντρα στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη με 21 πόντους (1/2 βολές, 1/2 δίποντα, 6/8 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 20 λεπτά συμμετοχής. Αξιοσημείωτο είναι πως ο 24χρονος πέτυχε 5/6 τρίποντα στα τελευταία 6 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.

Αναλυτικά όσα αναφέρει ο ΕΣΑΚΕ:

Για δεύτερη φορά τις πρώτες τέσσερις εβδομάδες της Basket League της φετινής σεζόν MVP of the Week αναδεικνύεται Έλληνας γκαρντ του Ολυμπιακού!

Πριν δύο εβδομάδες ήταν ο Κώστας Σλούκας με 35 βαθμούς στο ranking στην εντός έδρας νίκη επί του Περιστερίου bwin των Πρωταθλητών και Κυπελλούχων Ελλάδας.

Τώρα ο Μιχάλης Λούντζης, ο οποίος στη νίκη επί του Λαυρίου Megabolt στο ΣΕΦ για την 4η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League συγκέντρωσε 29 βαθμούς στο ranking περισσότερους από κάθε άλλο παίκτη στους αγώνες του Πρωταθλήματος που έγιναν το Σάββατο 29 Οκτωβρίου και την Κυριακή 30/10.

Ο 24χρονος γκαρντ των «ερυθρόλευκων» πέτυχε 5/6 τρίποντα στα τελευταία έξι λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και συνολικά 21 πόντους με 1/2 βολές, 1/2 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κερδισμένα φάουλ, 1 φάουλ εναντίον, 3 κλεψίματα σε ακριβώς 20’ συμμετοχής.

Η ανάδειξη του MVP of the Week γίνεται ανεξάρτητα με την ολοκλήρωση της αγωνιστικής της Basket League και αφορά τις αναμετρήσεις της προηγούμενης εβδομάδας.