Ζορίστηκε αλλά κέρδισε η Γαλλία

Μετά τον αποκλεισμό σοκ από την επόμενη φάση του Mundobasket, oι Γάλλοι επικράτησαν δύσκολα με 85-79 επί της Εθνικής ομάδας του Λιβάνου για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Σε μία αναμέτρηση που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Λίβανος παρουσιάστηκε αρκετά καλός και απέναντι στην αδιάφορη Γαλλία διεκδίκησε την νίκη μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

O τυπικά γηπεδούχος Λίβανος μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στην αναμέτρηση, σημειώνοντας 18 πόντους σε 5′ λεπτά (18-12), ωστόσο με κάποια εύστοχα σουτ των Φουρνιέ και Γιαμπουσέλε η Γαλλία κατάφερε να κλείσει την διαφορά στο τέλος της περιόδου (20-19). Το σκηνικό στην 2η περίοδο δεν άλλαξε, καθώς η μαχητική ομάδα του Λίβανου και ο Ουαέλ Αρακτζί (21π. στο ημίχρονο) έβαζε δύσκολα στην ομάδα του Κολέ, το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι στο 38-37 υπέρ της Γαλλίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τους ”Μπλε” να αγωνίζονται χωρίς καθαρό 5αρι, καθώς απουσίαζαν λόγω τραυματισμού και οι τρεις ψηλοί (Γκομπέρ, Λεσόρ, Φαλ), ο Λίβανος συνέχιζε να παίζει εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση και οδηγήθηκε στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα με +1 (59-58). Στην τέταρτη περίοδο οι Γάλλοι σοβαρεύτηκαν και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, ο Λίβανος ωστόσο δεν τα παράτησε και κατάφερε να μειώσει σε 82-79 59” δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης, με ένα τρίποντο όμως του Νικολά Μπατούμ η Γαλλία πήρε την νίκη δια πυρός και σιδήρου, ολοκληρώνοντας την πορεία της στον όμιλο με ρεκόρ 1-2.

Γιαμπουσέλε (18π.) και Φουρνιέ (17π.) ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από την ομάδα του Κολέ, ενώ από την άλλη πλευρά ο Αρακτζί πραγματοποίησε την εμφάνιση της καριέρας του με 29 πόντους 4 ασίστς και 3 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες πλέον θα αγωνιστούν για τις θέσεις 17 έως 32, αφού δεν κατάφεραν να περάσουν στις 16 καλύτερες ομάδες του θεσμού. //ΜΛ.