Τετραπλή ισοβαθμία λόγω… Ουότερς και Πουέρτο Ρίκο

Στην Μανίλα και στο “Smart Araneta Coliseum” οι Δομινικανοί και οι Πορτορικανοί διασταύρωσαν τα “ξίφη” τους. Η αναμέτρηση των δύο ήταν άκρως ανταγωνιστική και κρίθηκε στις λεπτομέρειες υπέρ του Πουέρτο Ρίκο με 102-97.

Η νίκη των τυπικά φιλοξενούμενων οδηγεί και τις τέσσερες ομάδες του 9ου ομίλου σε τετραπλή ισοβαθμία στην πρώτη θέση με ρεκόρ 3-1 και τα πάντα θα κριθούν την Κυριακή (03/09) στη δεύτερη αγωνιστική της Β’ Φάσης του Παγκοσμίου κυπέλλου.

Στην πρώτη περίοδο η Δομινικανή Δημοκρατία παρουσιάστηκε αρκετά άστοχη και έδωσε το δικαίωμα στο Πουέρτο Ρίκο να πάρει το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου με +5 (17-12). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έδειξαν την δυναμική τους στην επίθεση σκοράροντας συνολικά 61 πόντους. Οι σκληρές άμυνες πήγαν… περίπατο και η ευστοχία των δύο (11/23 Δομ. Δημοκρατία), (10/20 Πουέρτο Ρίκο) τις οδήγησαν ισόπαλες (45-45) στα αποδυτήρια μετά την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι τυπικά γηπεδούχοι με μεγάλο πρωταγωνιστή για άλλη μία φορά τον Καρλ-Άντονι Τάουνς πήραν το προβάδισμα και η διαφορά αυξήθηκε και σε διψήφια νούμερα (74-63). Το Πουέρτο Ρίκο δεν λύγισε και έκλεισε την ”ψαλίδα”, ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο -5 (74-69). Το τέταρτο δεκάλεπτο αναμενόταν συγκλονιστικό, με τους Δομινικανούς να θέλουν να κρατήσουν το μικρό προβάδισμά τους, ωστόσο η υπερπροσπάθεια του Πουέρτο Ρίκο με “μπροστάρη” τον Τρεμόντ Ουότερς ανέτρεψε την κατάσταση και τους ανάγκασε στην πρώτη τους ήττα στη διοργάνωση.

Ο απόλυτος πρωταγωνιστής του Πουέρτο Ρίκο ήταν ο Ουότερς με 37 πόντους, 7 ριμπάουντ και 11 ασίστ, οδηγώντας την Εθνική του ομάδα στην 3η νίκη της στο θεσμό. Από την άλλη πλευρά, οι 39 πόντοι του Καρλ-Άντονι Τάουνς δεν στάθηκαν αρκετοί για να επικρατήσει κόντρα στους μαχητικούς Πορτορικανούς.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 45-45, 74-69, 97-102