Σοβαρεύτηκε και νίκησε η Ιταλία

Η “σκουάντρα αντζούρα” δυσκολεύτηκε, αλλά εν τέλει πήρε τη νίκη με 81-67 απέναντι στην ανταγωνιστική για τρία δεκάλεπτα Ανγκόλα. Η ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο στην τελευταία περίοδο πάτησε “γκάζι” και έκανε το 1-0 στον όμιλο της.

Η Ιταλία μπήκε αγχωμένη στον αγώνα και η Ανγκόλα το εκμεταλλεύτηκε, καθώς στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης βρέθηκε ακόμα και στο +7 11-4. Οι Ιταλοί όμως με μπροστάρη τον Φοντέκιο (19π.) και με συνοδοιπόρο τον Τονούτ (18π.), πάτησαν στα πόδια τους και με σκληρή άμυνα ειδικά στο 2ο μισό του αγώνα, βρίσκοντας παράλληλα και αρκετές λύσεις στην επίθεση “καθάρισαν” το παιχνίδι. Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (57-61) βέβαια, οι δύο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ. Από την Εθνική ομάδα της Ανγκόλα ξεχώρισαν οι Νταντάο (19π.) και Φερνάντο (13π.), αλλά δεν στάθηκαν αρκετοί για να κάνουν την πρώτη έκπληξη της διοργάνωσης.

Η επόμενη αγωνιστική θα βρει την Εθνική Ιταλίας αντιμέτωπη με αυτή της Δομινικανής Δημοκρατίας, την Κυριακή στις 11:00 ώρα Ελλάδος. Από την άλλη, η Ανγκόλα θα προσπαθήσει να κερδίσει τις Φιλιππίνες (27/08, 15:00) ώστε να κρατήσει ζωντανές τις όποιες ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκόσμιου Κυπέλλου.//ΜΛ.

Ανγκόλα (Κανάλς): Ντε Σόουζα 4 (5 ριμπάουντ), Ντομίνγκος 4 (1/8 σουτ), Ντουντάο 19 (4/8 τρίποντα), Φερνάντο 13 (5/9 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπάνγκο 6 (3/4 δίποντα), Φερνάντες, Φρανσίσκο 3, Γκονσάλβες 7 (3/12 σουτ), Κόκιλα 2, Μακόντα, Μοντέιρο 6 (1/5 σουτ), Πάουλο 3

Ιταλία (Ποτσέκο): Ντατόμε 4 (1/5 τρίποντα), Φοντέκιο 19 (7/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, Μέλι 7 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παγιόλα 4 (5 ασίστ), Πολονάρα 7 (7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Πρόσιντα 2, Ρίτσι 12 (1), Σεβερίνι 3 (1). Σπανιόλο, Σπίσου 5 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τονούτ 18 (5/7 δίποντα, 8/8 βολές)