“Πάτησε” τους Ισπανούς η απίστευτη Λετονία

Οι Λετονοί επικράτησαν με 74-69 και ολοκλήρωσαν το θαύμα, έχοντας σημαντικές πιθανότητες για πρόκριση στους ”8” του Mundobasket. Με εξαιρετική εμφάνιση στη 4η περίοδο, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι “καθάρισε” τους πρωταθλητές Ευρώπης και Κόσμου.

Την τρίτη της νίκη στη διοργάνωση έκανε η Λετονία, με την επικράτηση κόντρα στους Ισπανούς να είναι η πιο καθοριστική από όλες, μιας και της δίνει πλέον το προβάδισμα για το… εισιτήριο των προημιτελικών.

Η Λετονία έδειξε από την αρχή την δυναμική της, παίρνοντας μικρό προβάδισμα στο τέλος της 1ης περιόδου με 17-16. Το σκορ παρέμεινε χαμηλά, καθώς και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν αρκετά άστοχες από μακριά, με αποτέλεσμα οι άμυνες να κλείνουν προς το ”ζωγραφιστό” και να ”κλειδώνουν” τις επιθέσεις, κάτι που φαίνεται και από το σκορ του ημιχρόνου (32-29).

Στην 3η περίοδο η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια νούμερα (56-44), ωστόσο η Λετονία δεν είχε πει τον τελευταίο της λόγο και με μία εξωπραγματική εμφάνιση στην 4η περίοδο και με επι μέρους σκορ 11-27 κατάφερε να νικήσει τους τυπικά γηπεδούχους, “ταράζοντας” τα νερά του Παγκόσμιου Κυπέλλου.

Νταϊρίς Μπέρτανς με 16 πόντους και Ρόντιονς Κούρουκς με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν οι πρωταγωνιστές της Λετονίας, οδηγώντας στην τρίτη της νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις. Επόμενη αγωνιστική για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι την Κυριακή (03/09, 12:45) με αντίπαλο την Βραζιλία.

Από τη ”Φούρια Ρόχα” οι Γούιλι Ερνανγκόμεθ (14π.), Ντάριο Μπριθουέλα (11π.) και Ουσμάν Γκαρούμπα (11π.) ήταν αυτοί που προσπάθησαν να αποτρέψουν την ήττα. Ωστόσο, δεν φάνηκαν αρκετοί μπροστά στο πολύ καλό πλάνο των Λετονών. Ο επόμενός τους αγώνας είναι με τον Καναδά (03/09 16:30), με μόνο στόχο την νίκη για πρόκριση στα προημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 32-29, 58-47, 69-74

Ισπανία (Σκαριόλο): Αμπρίνες 5, Αλντάμα 2, Μπριθουέλα 11 (3), Κλαβέρ 4 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντίαθ 3 (1), Φερνάντεθ 5 (1), Γκαρούμπα 11, Γ. Ερνανγκόμεθ 14, Χ. Ερνανγκόμεθ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γιουλ 5 (2/9 σουτ, 7 ασίστ), Νούνιεθ

Λετονία (Μπάνκι): Μπέρτανς 16 (3/7 τρίποντα), Κάβαρς, Γκρατζούλις 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ρ. Κούρουτς 13 (8 ριμπάουντ), Α Κούρουτς 1, ΣΚέλε 2, Σμιτς 11 (1), Στράουτινς 2, Ζάγκαρς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ζόρικς 11 (2)