Ο Καναδάς έστειλε στο σπίτι τους Ισπανούς

Πρόωρος αποκλεισμός από το Mundobasket 2023 για τους παγκόσμιους πρωταθλητές, καθώς ο Καναδάς επικράτησε με 88-85 στο μεγάλο ντέρμπι για το γκρουπ L και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες επέδειξαν… ισορροπία στα πρώτα λεπτά. Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ από την πλευρά των Ισπανών και οι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και Μπάρετ από αυτή των Καναδών πρωταγωνίστησαν στην επίθεση. Αμφότερες χτυπούσαν κοντά στο καλάθι, λόγω της αστοχίας τους έξω από τα 6 μέτρα και 75 εκατοστά. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 21-21, αντικατοπτρίζοντας πλήρως την εικόνα του αγώνα. Στη δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο… Άλεξ Αμπρίνες, βοηθώντας τη χώρα του να φτάσει στο +7 (40-33) για πρώτη φορά. Μάλιστα, οι “φούριας ρόχας” εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ που είχαν και έκλεισαν το πρώτο μέρος με διψήφια διαφορά (48-38).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία αντεπίθεση των Καναδών, οι οποίοι έτρεξαν ένα επιμέρους 17-4 και βρέθηκαν να προηγούνται με 55-52 στα μισά της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι Ισπανοί επέστρεψαν αναδεικνύοντας ως πρωταγωνιστές τους Μπριθουέλα, Αλδάμα και Γκαρούμπα. Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο απάντησαν με 21-6 και στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν στο +12 (73-61). Φαινόταν να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι, όντας στο 78-71 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, όμως ο Καναδάς βρήκε τον τρόπο να φθάσει στην ανατροπή. Ο Μπρουκς με τρίποντο ισοφάρισε σε 80-80, 1:18 να απομένει και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, ο οποίος ήταν εύστοχος από τις βολές και διαμόρφωσε το τελικό 88-85.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 48-38, 73-61, 85-88