Νίκησε το Ιράν με +27 η αδιάφορη Γαλλία

Η απογοητευτική πορεία των ”Μπλε” στην φάση των ομίλων του Mundobasket τους οδήγησαν εκτός επόμενης φάσης, που είχε ως αποτέλεσμα να αγωνιστούν σήμερα (31/8) στον πρώτο αγώνα για τις τελικές θέσεις κατάταξης 17-32 με αντίπαλο το Ιράν.

Η αδιάφορη Γαλλία επικράτησε με  επί των Ιρανών και πλέον με ρεκόρ 2-3 η ομάδα του Κολέ θα αγωνιστεί με την Ακτή Ελεφαντοστού (2/9 12:45). Οι Γάλλοι όταν πήραν την απόφαση να παίξουν για να νικήσουν, πήραν το προβάδισμα και όσο η αναμέτρηση έφτανε προς το τέλος της η διαφορά μεγάλωνε.

Κακό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, ειδικότερα από πλευράς Γαλλίας, η οποία μετά τον αποκλεισμό της δείχνει να μην έχει κίνητρο, την αστοχία των ”μπλε” (3/10) ακολούθησαν και οι Ιρανοί (4/16), κλείνοντας την 1η περίοδο με αρκετά χαμηλό σκορ (9-12). Στο 2ο δεκάλεπτο τα σουτ των Γάλλων μπήκαν, ξεκλειδώνοντας την επίθεσή τους και βάζοντας τις βάσεις για την δεύτερη νίκη τους στην διοργάνωση, το σκορ ημιχρόνου ήταν 35-27.

Στο δεύτερο μισό οι τυπικά γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης με τους Οκόμπο και Φρανσίσκο ερχόμενοι από των πάγκο να δίνουν ενέργει και πάθος σε μία αδιάφορη Εθνική Γαλλίας. Το Ιράν δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην δυναμική των Γάλλων, δίχως όμως να μπορεί να πει κάποιος ότι δεν έδωσαν το 100% σε όλους τους αγώνες του. Ο αγώνας έληξε με νικήτρια την ομάδα του Κολέ με σκορ 82-55.

Πρώτοι σκόρερ για την Γαλλία ήταν οι Οκόμπο με 13 πόντους, Ντε Κολό με 12 πόντους (8 ριμπ. 7 ασ.) και ο Γιαμπουσέλε με 11 πόντους. Από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν οι Μιρζάι και Γιαχκαλίντε με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 35-27, 56-36, 82-55