Νίκησαν και πέρασαν στους ”16” οι Ισπανοί

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο πάτησε γκάζι στην τελευταία περίοδο και επικράτησε με 96-78 επί της Βραζιλίας και εξασφάλισε το εισιτήριο για την Β’ φάση του Παγκόσμιου κυπέλλου.

Οι Βραζιλιάνοι αντιμετώπισαν τους Ισπανούς στο πλαίσιο της 2η αγωνιστικής των ομίλων του Mundobasket. Σε μία αναμέτρηση που ο νικητής έπαιρνε την πρόκρισή στην επόμενη φάση της διοργάνωσης και ο χαμένος θα αναγκαζόταν να παίξει ”τελικό” την τελευταία αγωνιστική.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουνε μαζί στο σκορ, μικρό προβάδισμα ενός πόντου (22-21) για την Βραζιλία στο τέλος της 1η περιόδου, βάζοντας δύσκολα από νωρίς  στην ομάδα του Σκαριόλο. Στο 2ο δεκάλεπτο, οι Ισπανοί βρήκαν ρυθμό από την επίθεσή τους και κυρίως από τρίποντο (6/9 3π.) και παράλληλα με την αστοχία της Βραζιλίας (0/9 3π.) από την περιφέρεια, έφεραν με σκορ 50-42 την ”Φούρια Ρόχα” μπροστά στο ημίχρονο.

Στο 2ο μισό της αναμέτρησης οι τυπικά γηπεδούχοι με καλή άμυνα, κρατώντας τους Ισπανούς στους 14 πόντους στην 3η περίοδο και σκληράδα στην επίθεση κατάφεραν να κλείσουν την διαφορά και να οδηγηθούν στο τελευταίο δεκάλεπτο με μείον 5. Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Σκαριόλο έδειξε την δυναμική της και με 18-4 επιμέρους σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά του 4ου δεκαλέπτου έβαλε τις βάσεις για την νίκη-πρόκριση των Παγκόσμιων Πρωταθλητών.

Από πλευράς Βραζιλίας ο Καμπόκλο ήταν για άλλη μία φορά εκ των πρωταγωνιστών, σημειώνοντας Double-Double (15π. 11ρ.) αλλά δεν ήταν αρκετός. Οι Βραζιλιάνοι θα αντιμετωπίσουν σε ένα ματς ”Do or Die” την Ακτή Ελεφαντοστού (30/8, 12:45) για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων, με έναν και μοναδικό στόχο, την νίκη και την πρόκριση ως δεύτεροι στην επόμενη φάση του θεσμού.

Η ”Φούριας Ρόχας” είχαν 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, Αλντάμα (15π.), Ούιλι Ερνανγκόμεθ (14π.), Μεντόζα (13π.) και Ντίαζ (11π.). Οι Ισπανοί εξασφάλισαν το εισιτήριο για τους ”16” και πλέον θα αγωνιστούν με το μαχητικό Ιράν για την 3η αγωνιστική του Mundobasket, θέλοντας να κάνουν το απόλυτο. Οι Ιρανοί δεν κατάφεραν να επικρατήσουν επί των Ίβηρων, που έχει ως αποτέλεσμα τον αποκλεισμό τους από την συνέχεια του Παγκοσμίου κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-50, 59-64, 78-96