Μία… ανάσα από την πρωτιά του ομίλου η Σλοβενία

Με πρωταγωνιστή όπως πάντα τον τρομερό Λούκα Ντόνσιτς (34 πόντοι, έξι ασίστ), οι Σλοβένοι υπέταξαν τη Γεωργία με το εντυπωσιακό 88-67, σκαρφαλώνοντας έτσι στην 1η θέση του ομίλου, μία αγωνιστική πριν την επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι η Σλοβενία, καθώς μετά από 7 λεπτά αγώνα, σούταρε με 40% επιτυχία εντός πεδιάς. Αρχισκόρερ δεν ήταν άλλος φυσικά από τον Λούκα Ντόνσιτς που είχε σκοράρει ήδη 10 πόντους από τους 14 της ομάδας του, ενώ μετρούσε δύο ασίστ και άλλα τόσα ριμπάουντ.

Η συνέχεια όμως, δεν ήταν ανάλογη, καθώς μέχρι το τέλος της περιόδου η Γεωργία γύρισε το σκορ από 14-2, σε 17-16 υπέρ της (15-2 σε τρία λεπτά). Σε αυτό βοήθησε η ευστοχία Μαμουκελασβίλι και Μακφάντεν, ενώ συνολικά η Γεωργία ανέβασε το ποσοστό ευστοχίας της εντός πεδιάς πάνω από το 35%. Αντίστοιχα, οι Σλοβένοι ήταν πιο άστοχοι στα τελευταία λεπτά της 1ης περιόδου, με μοναδική εξαίρεση τον Ντόνσιτς. Σημείωση πως οι Γεωργιανοί πέτυχαν δύο τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο έξω από την περίμετρο, ενώ οι Σλοβένοι κανένα.

Στη 2η περίοδο, η ομάδα του Αλεξάντερ Σέκουλιτς άρχισε να συνέρχεται, καθώς οι σκόρερ… αυξάνονταν. Ο Κλέμεν Πρέπελιτς σκόραρε κρίσιμους πόντους, οι τρεις εξ αυτών ήταν ένα σουτ από την περίμετρο, στον αιφνιδιασμό. Συνολικά, η ροή των επιθέσεων των Σλοβένων είχε έναν καλύτερο ρυθμό. Ο Λούκα Ντόνσιτς σταθερά… τον χαβά του, έχοντας στο τέλος της περιόδου 19 πόντους και τρεις ασίστ, στέλνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (33-45).

FIBA

Σε ένα μικρό ροτέισον προχώρησαν οι δύο προπονητές στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Η Γεωργία προσπάθησε να “ψαλιδίσει” τη διαφορά των 12 πόντων με μερικούς παίκτες από τον πάγκο, όμως η διαφορά ήταν στους 13, ακόμα και δύο λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Το σκοράρισμα των δύο ομάδων σταθεροποιήθηκε μέχρι τη λήξη του τρίτου μέρους του ματς, με τη διαφορά σταθερά στους 13 πόντους (50-63). Φοβερός καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου, ήταν ο Λούκα Ντόνσιτς που ανέβασε το σκοράρισμά του κατακόρυφα.

Στην 4η περίοδο, η Σλοβενία ουσιαστικά τελείωσε τη δουλειά, ανεβάζοντας μάλιστα τη διαφορά στους 21 πόντους, δύο λεπτά πριν το τέλος. Ασταμάτητος από ένα σημείο και μετά ήταν ο αστέρας των Ντάλας Μάβερικς, με τους παίκτες του Ηλία Ζούρου να δυσκολεύονται πολύ να τον μαρκάρουν.