Με νίκη αποχαιρέτησε το Παγκόσμιο το Μεξικό

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας από την Λατινική Αμερική επιβλήθηκε, έστω και στο τέλος, επικράτησε με 93-80 της Ιορδανίας και τελείωσε με νίκη την πορεία της στο Mundobasket 2023.

Ισοδύναμη η Ιορδανία με το Μεξικό, καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 24-24, αλλά και στο ημίχρονο, με τους παίκτες των δύο ομάδων να οδεύουν προς τα αποδυτήρια ισόπαλες, με το ταμπλό να γράφει 43-43 στο πρώτο μισό.

Η διαφορά στην τρίτη περίοδο όμως, είναι πως το Μεξικό προηγήθηκε με τρεις πόντους, με το άκουσμα της κόρνας, για το 68-65. Η νίκη κατοχυρώθηκε στους Λατινοαμερικανούς όμως, αφού ένα ξέσπασμα προς το τέλος της αναμέτρησης ήταν αρκετό για να κερδίσουν, με 93-80.//ΓΚ