Με 100αρα στα προημιτελικά η Γερμανία

Η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο αλλά ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο μισό και επικράτησε εύκολα με 100-73 της Γεωργίας, στο πλαίσιο των αγώνων της Β’ φάσης του Mundobasket.

Οι Γεωργιανοί αποδείχτηκαν αρκετά μαχητικοί και ανταγωνιστικοί στο πρώτο σκέλος του αγώνα, δείχνοντας να μπορούν να κοντράρουν τη δυναμική της Γερμανίας. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με μικρό προβάδισμα για τα ”Πάντσερ” με 43-41. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, οι Γερμανοί στάθηκαν αρκετά εύστοχοι και πλήγωσαν την Γεωργία, η οποία δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό τον τυπικά γηπεδούχων. Με 4/6 στην 3η περίοδο και 9/13 στην 4η και σύνολο 20/35 τρίποντα η Γερμανία “καθάρισε” το ματς με το ευρύ σκορ 100-73.

Μάουντο Λο (18π.), Ντένις Σρέντερ (16π.), Μόριτζ Βάγκνερ (14π.) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για την ομάδα του Χέρμπερτ, η οποία παραμένει αήττητη σε άλλο ένα παιχνίδι του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Επόμενη αναμέτρηση την Κυριακή (03/09, 14:10) με αντίπαλο την Σλοβενία.

Από την άλλη πλευρά για την ομάδα του Ηλία Ζούρου ξεχώρισαν οι Μαμουκελασβίλι με 19 πόντους και ο Μπιτάντζε με 15. Επόμενος αγώνας για την Γεωργία την Κυριακή (3/9, 10:30) με αντίπαλο την Εθνική ομάδα της Αυστραλίας.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-41, 70-57, 100-73

Γερμανία (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 9 (3), Γκιφάι 3 (1), Χόλατζ 3 (1), Κράμερ 3 (1), Λο 18 (6/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Ομπστ 12 (2), Σρούντερ 16 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Τάις 11 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τίμαν 11 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φόγκτμαν (5 ριμπάουντ) , Μ. Βάγκνερ 14 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Γεωργία (Ζούρος): Αντρονικασβίλι 2 (4 ασίστ, 5 λάθη), Μπερισβίλι 1, Μπιτάτζε 15 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χιντχαράτζε (3 ριμπάουντ), Μαμουκελασβίλι 19 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), ΜακΦάντεν 5 (1/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σανάτζε 6 (1), Σενγκέλια 12, Σερμαντίνι 9 (4 ριμπάουντ), Τσιτσάτζε