Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να στείλει την Ιταλία στους “8”

Η ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο κέρδισε με 73-57 το Πουέρτο Ρίκο και πήρε πρόκριση στα προημιτελικά του Mundobasket 2023, μέσα από ένα παιχνίδι που θύμισε παλιές εποχές με χαμηλό σκορ και βασικό παράγοντα την άμυνα.

Σε ένα παιχνίδι όπου οι δύο αντίπαλοι ήταν πολύ άστοχοι από το τρίποντο (9/34 η Ιταλία, 6/26 το Πουέρτο Ρίκο), οι “ατζούρι” βασίστηκαν στην άμυνα τους για να φτάσου στη νίκη. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν από νωρίς με double score στο 6′ (18-9) και δεν είχαν πρόβλημα να τελειώσουν την πρώτη περίοδο στο +10. Στη δεύτερη περιόδο το Πουέρτο Ρίκο επέστρεψε μέσω της άμυνας του, επιτρέποντας μόνο 14 πόντους στο δεκάλεπτο στην αντίπαλή επίθεση. Με αυτόν τον τρόπο μείωσε σε 39-36 στο ημίχρονο. Η χώρα από την Κεντρική Αμερική προηγήθηκε στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου με 41-43, ωστόσο η Ιταλία επέστρεψε και μπήκε στην τέταρτη περίοδο προηγούμενη 51-47. Απο εκείνο το σημείο κι έπειτα αύξησε τη διαφορά και την κράτησε σε διψήφια επίπεδα μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού.

Αγκαλιά με το double double o Φοντέκιο, από 15 πόντοι για τους Ρίτσι και Τονούτ. Για το Πουέρτο Ρίκο προσπάθησε ο Γουότερς -κυριώς- μέσω της δημιουργίας με 9 ασίστ.