Δεν άφησε περιθώρια και πέρασε στους ”16”

Σε ένα γεμάτο γήπεδο από τους οικοδεσπότες Φιλιππινέζους η Ιταλία αντιμετώπισε την Εθνική ομάδα των Φιλιππίνων στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Παγκόσμιο κυπέλλου.

Η αυλαία του Α’ ομίλου ολοκληρώθηκε με την νίκη της Ιταλίας με 90-83 επί των Φιλιππίνων, οι οποίοι ολοκλήρωσαν την φάση των ομίλων με 3 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια και πλέον οδηγούνται στους αγώνες για την τελική κατάταξη των θέσεων 17-32. Από την άλλη πλευρά οι Ιταλοί παίρνουν το εισιτήριο για τις 16 καλύτερες ομάδες του θεσμού ως δεύτεροι, πίσω μόνο από την Δομινικανή Δημοκρατία.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν γρήγορα ρυθμό στην επίθεση. Οι Ιταλοί είχαν ένα μικρό προβάδισμα στα μισά της 1η περιόδου, ωστόσο οι Φιλιππίνες παίρνοντας ενέργεια και από την άμυνα τους αλλά και από τον κόσμο ανέτρεψαν το σκορ και ολοκλήρωσαν τα πρώτα 10 λεπτά της αναμέτρησης στο +3 (23-20). Η καλή άμυνα δεν συνεχίστηκε και στην 2η περίοδο για τους Φιλιππινέζους, καθώς δέχτηκαν 28 πόντους από του Ιταλούς με μπροστάρη τον Φοντέκιο, ο οποίος μέχρι εκείνη την στιγμή είχε σημειώσει 14 πόντους, οι γηπεδούχοι σκόραραν μόνο 16 πόντους που είχε ως αποτέλεσμα να οδηγούνται στο δεύτερο μισό του αγώνα στο -9 (39-48).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσένκο μπήκε με τον ίδιο ρυθμό, αποφασισμένη να μην αφήσει περιθώρια στις Φιλιππίνες, η τρίτη περίοδο ολοκληρώθηκε με την μέγιστη διαφορά για τους Ιταλούς +13 (73-60), βάζοντας τα θεμέλια της νίκης-πρόκρισης. Η τέταρτη περίοδο μεταφράστηκε σε μία τυπική διαδικασία καθώς η Ιταλία συνέχισε να πατάει το γκάζι φτάνοντας την διαφορά και στο +18 (80-62), οι Φιλιππίνες μείωσαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα και ο αγώνας έληξε με τελικό αποτέλεσμα 90-83.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε για άλλη μία φορά ο Τζόρνταν Κλάρκσον σημειώνοντας 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, παραδόξως σε αυτήν την αναμέτρηση είχε συμπαραστάτη και ήταν ο Ντουάιτ Ράμος (14π.). Για την Ιταλία πρωταγωνίστησαν αρκετοί παίκτες καθώς είχε έξι με διψήφιο αριθμό πόντων, αυτοί ήταν οι Φοντέκιο (18π.), Ρίτσι (14π.), Σπίσου (13π.,9 ασίστ), Τόνουτ (13π.), Παγιόλα(11π.) και Νίκολο Μέλι με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-48, 60-73, 83-90