Αντίο με ήττα…

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αποχαίρετησε το Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ με ήττα (73-69) από το Μαυροβούνιο στη “Mall Of Asia Arena”, στο τελευταίο ματς του ομίλου J.

Η Εθνική Ομάδα αρκέστηκε στην τελευταία θέση του γκρουπ της στο Mundobasket, μετά το δεύτερο συνεχόμενο αρνητικό αποτέλεσμα. Ο Νίκολα Βούτσεβιτς ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος κοντά στο καλάθι, τελειώνοντας το ματς με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Κορυφαίος για τη “γαλανόλευκη” ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Χωρίς ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, οι οποίες ήταν νευρικές και αρκετά άστοχες. Μετά από 3 λεπτά είχαν σημειωθεί μόλις 2 πόντοι από τον Βούτσεβιτς. Το ρόδι έσπασε ο Παπανικολάου με τρίποντο, με την… γαλανόλευκη να είναι πίσω στο σκορ με 9-3 στο 5′. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν μπορούσε να σκοράρει, ο Βούτσεβιτς έκανε… πάρτι και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 10, 15-5. Η Ελλάδα με ένα 4-0 σερί με Γουόκαπ και Ρογκαβόπουλο μείωσε στους 6, 15-9. Ο Παπαπέτρου με γκολ – φάουλ μείωσε για την γαλανόλευκη, 17-12. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-14.

Με δύο τρίποντα του Μποχωρίδη ξεκίνησε την περίοδο η Ελλάδα, μειώνοντας στο πόντο, 21-20. Το Μαυροβούνιο, διατηρούσε τα ηνία και με τον Ντούμπλιεβιτς έκανε το 28-22 στο 14′. Παπαπέτρου και Μποχωρίδης, δεν άφηναν τους τυπικά γηπεδούχους να ξεφύγουν, 30-25. Το Μαυροβούνιο, εκμεταλλευόταν διαρκώς τις ελλείψεις της Ελλάδας στην θέση “5”, χτυπούσαν διαρκώς και κατάφεραν να πάρουν διαφορά 9 πόντων, 36-27. Ο Μποχωρίδης με γκολ-φάουλ μείωσε και πάλι στους 6, 36-30, 7” για το φινάλε του ημιχρόνου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, έβγαλε την άμυνα και πήγε με το πλην 6 στα αποδυτήρια.

Η εικόνα στο δεύτερο μισό δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να βρίσκουν λύσεις κοντά στο καλάθι. Ιβάνοβιτς και Πόποβιτς έφεραν τη χώρα τους στο +12 (46-34). Ο Βούτσεβιτς πλέον ήταν εκτός ρυθμού, μιας και έχασε αρκετά σουτ, ωστόσο οι συμπαίκτες του τον… κάλυψαν. Ο Παπαπέτρου έκλεισε το δεκάλεπτο στο -8 (50-42) για την Εθνική, χάρη σε δύο συνεχόμενα καλάθια, τα οποία προηγήθηκαν ενός λέι απ του Χατζηδάκη.

Οι παίκτες του Ιτούδη θέλησαν να… παλέψουν στην τελευταία περίοδο, ψάχνοντας τη νίκη της παρηγοριάς. Παπανικολάου και Γουόκαπ πήραν την μπαγκέτα της επίθεσης και κατάφεραν να μαζέψουν σημαντικά τη διαφορά. Μάλιστα, ένα τρίποντο του Αμερικανού στα 2’47” πριν το φινάλε έβαλε την Ελλάδα στο -4 (62-58). Σε εκείνο το σημείο εμφανίστηκε ο Νικόλα Βούτσεβιτς, ο οποίος… πάτησε το πόδι στο γκάζι και οδήγησε το Μαυροβούνιο εκ του ασφαλούς στη νίκη με 73-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 30-36, 42-50, 69-73

Ελλάδα (Δημήτρης Ιτούδης): Μποχωρίδης 13 (2), Χατζηδάκης 2, Λαρεντζάκης, Λούντζης 2, Μωραΐτης, Παπαγιάννης 5 (1), Παπανικολάου 13 (3), Παπαπέτρου 16, Ρογκαβόπουλος 7 (1), Ουόκαπ 11 (1)

Μαυροβούνιο (Μπόσκο Ράντοβιτς): Ντρόμπνιακ 4, Ντούμπλεβιτς 4, Ιβάνοβιτς 7 (1), Μιχάιλοβιτς 10 (1), Πόποβιτς 5, Ράντοντσιτς 12 (1), Ράντοβιτς 8, Σιμόνοβιτς 2, Σλάβκοβιτς 2, Βούτσεβιτς 19