Άνετη και ωραία στους ”16” η Ισπανία

Η αυλαία για τον 7ο όμιλο έκλεισε με την νίκη των Ισπανών επί των Ιρανών με 85-65, το απόλυτο 3 στα 3 έκανε η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο και εξασφάλισε την θέση για τις 16 καλύτερες ομάδες του Παγκόσμιο Κυπέλλου.

Το μαχητικό Ιράν τα έδωσε όλα απέναντι στους ισχυρούς Ισπανούς αλλά δεν τα κατάφερε και οδηγείται στους αγώνες για την τελική κατάταξη των θέσεων 17-32 μαζί με την άλλη ομάδα του ομίλου, Ακτή Ελεφαντοστού.

Οι Ιρανοί θέλησαν να αιφνιδιάσουν την ”Φούριας Ρόχα” στο ξεκίνημα του αγώνα, η μαχητικότητα και ο ενθουσιασμός της Εθνικής ομάδας του Ιράν της έδωσαν το προβάδισμα μετά το τέλος της 1ης περιόδου με 17-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Σκαριόλο βρήκε ρυθμό στην επίθεση με μπροστάρη τον παίκτη του Παναθηναϊκού, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, ανατρέποντας το σκορ και ολοκληρώνοντας το 1ο μισό του αγώνα με +9 (43-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ισπανία έβαλε τις βάσεις για άλλη μία άνετη νίκη διατηρώντας την διαφορά σε διψήφια νούμερα, στα δέκα τελευταία διαδικαστικά λεπτά της αναμέτρησης ο Σέρτζιο Σκαριόλο διαχειρίστηκε το χρόνο συμμετοχής των βασικών παικτών, ξεκουράζοντάς τους ενόψει Λετονίας στο πλαίσιο της φάσης των ”16” της διοργάνωσης, η διαφορά παρέμεινε υψηλή και ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση με το +20 (65-85) υπέρ τον τυπικά φιλοξενούμενων Ισπανών.

Ο απόλυτος πρωταγωνιστής της ”Φούρια Ρόχα” ήταν ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, από την άλλη πλευρά ο Μοχάμαντ Αμίνι ξεχώρισε για τους Ιρανούς σημειώνοντας 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 17-27, 52-64, 65-85                                                                                                                                                                                                                                  Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα του 7ου ομίλου: