Μποζίκας: «Μας έλειψε το καθαρό μυαλό στο τέλος»

Στην έλλειψη συγκέντρωσης στα τελευταία λεπτά του αγώνα στάθηκε ο συνεργάτης του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο στενός συνεργάτης του Γιώργου Μπαρτζώκα, Γιώργος Μποζίκας, μετά τη λήξη της αναμέτρησης και την ήττα του Ολυμπιακού με 77-74 στον πρώτο ημιτελικό του Final-4, στις δηλώσεις του φάνηκε δυσαρεστημένος από την αμυντική προσέγγιση των «ερυθρολεύκων», ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Αναλυτικά όσα δήλωσε στην κάμερα της ΝΟΒΑ ο Γιώργος Μποζίκας:

«Είναι δύσκολο να χάνεις με αυτόν τον τρόπο. Για τριάντα λεπτά δεν μπορούσαμε να σταματήσουμε τους περιφερειακούς της Εφές. Είναι μια ομάδα με μεγάλη εμπειρία, αλλά και ταλέντο. Βγάλαμε αρκετές άμυνες, ωστόσο δεν είχαμε την απόλυτη συγκέντρωση σε αυτόν τον τομέα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε βιαστικές επιλογές, λιγότερες ασίστ και δεν κυκλοφορήσαμε σωστά τη μπάλα. Για εμάς είναι κέρδος η εμπειρία που πήραμε, καθώς αρκετοί παίκτες μας έπαιξαν για πρώτη φορά σε Final-4 και προχωράμε. Όταν σκοράρουμε στην επίθεση παίζουμε και καλή άμυνα συνήθως. Αυτό το παιχνίδι ήταν όμως διαφορετικό. Οι δυο ομάδες λειτούργησαν σωστά στην επίθεση, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε πολλές επαφές και δεν βρήκαν εύκολα λύσεις. Για εμάς είναι πολύ σημαντικό ότι γυρίσαμε το παιχνίδι και είχαμε την ευκαιρία νωρίτερα να χτίσουμε μια διαφορά υπέρ μας στα τελευταία πέντε λεπτά. Κάτι τέτοιο δεν έγινε και έτσι δώσαμε την ευκαιρία στην Εφές να πάει στο σουτ και είδαμε τι έγινε. Εμείς είχαμε εστιάσει στον τρόπο που αμυνόμασταν σε όλο το παιχνίδι. Εμπιστευτήκαμε την άμυνά μας και θεωρήσαμε ότι θα έχουμε δευτερόλεπτα για την επίθεση στη συνέχεια, κάτι που δεν έγινε πραγματικότητα και έτσι δεν μπορέσαμε να κάνουμε την ανατροπή».