Μπάτλερ «λαμπρός» οδηγεί το Μαϊάμι στους τελικούς

Με τον ηγέτη τους να κάνει άλλο ένα μεγάλο ματς, οι Χιτ επικράτησαν των Σίξερς με 99-90 και προκρίθηκαν στους τελικούς της ανατολικής περιφέρειας.

Ούτε η ομάδα των Εμπίντ-Χάρντεν στάθηκε ικανή να αποκλείσει το Μαϊάμι. Με τον Τζίμι Μπάτλερ σε τρομερή φόρμα, οι παίκτες του Έρικ Σπόλστρα έκαναν το 4-2 στη Φιλαδέλφεια και τελείωσαν τη σειρά.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο. Από το 25′ και έπειτα, όμως, οι Χιτ δεν είχαν αντίπαλο. Ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν για ακόμα μια φορά «άφαντος» στα κρίσιμα και το τελικό +9 ήρθε πολύ πιο εύκολα απ’ ότι φαίνεται. Ο σούπερ σταρ των Σίξερς, για την ακρίβεια, τελείωσε το ματς με 11 πόντους. Δεν πέτυχε ούτε έναν στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Τζοέλ Εμπίντ τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, δίνοντας μάχη με την σκληρή άμυνα του Μαϊάμι αλλά και με τον τραυματισμό του στον αντίχειρα. Για τους Χιτ, ο Μπάτλερ ήταν κορυφαίος ξανά με 32 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση και για τον Μαξ Στρας, ο οποίος μέτρησε 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Ντάνι Γκριν τραυματίστηκε στο γόνατο και υπάρχει φόβος για σοβαρή ζημιά.

Πλέον, η ομάδα από τη Φλόριντα περιμένει έναν εκ των Μπακς και Σέλτικς στους τελικούς της ανατολικής περιφέρειας. Όποιος κι αν είναι ο νικητής της συγκεκριμένης σειράς (τα «ελάφια» προηγούνται με 3-2) θα αγωνιστεί με μειονέκτημα έδρας κόντρα στο Μαϊάμι.

Τα δεκάλεπτα: 25-28, 48-49, 63-74, 90-99

Φιλαδέλφεια Σίξερς (Ντοκ Ρίβερς): Χάρις 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκριν 3 (1), Εμπίντ 20 (7/24 σουτ, 2/8 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μάξι 20 (1/7 τρίποντα), Χάρντεν 11 (4/9 σουτ, 3 τρίποντα, 9 ασίστ), Νιάνγκ, Ριντ, Τάιμπουλ 3, Μίλτον 15 (3), Κορκμάζ 2, Τζο 2, Σπρίνγκερ

Μαϊάμι Χιτ (Έρικ Σπόλστρα): Τάκερ 12 (9 ριμπάουντ), Μπάτλερ 32 (13/29 σουτ, 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 10 (5/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βίνσεντ 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Στρους 20 (4/10 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρτιν, Ντέντμον 4, Χίρο 10 (5/12 σουτ), Ολαντίπο 4, Ρόμπινσον