Μωραΐτης: «Είμαι εδώ όταν με χρειαστεί η ομάδα»

Ο Έλληνας γκαρντ του Παναθηναϊκού μίλησε στο ertsports.gr για την απόδοση της ομάδας του “τριφυλλιού” μετά την νίκη με το εμφατικό 88-63 και στάθηκε στην στην είσοδο του στα τελευταία λεπτά.

Ο Δημήτρης Μωραΐτης ακόμα και στα τελευταία λεπτά στην αναμέτρηση με την Μονακό, δεν ήθελε να είναι απλά μια συμμετοχή, αφού στα δυο λεπτά που αγωνίστηκε έκανε ένα κλέψιμο ευστοχώντας και σε σουτ τριών πόντων. Τον είχαμε συνηθίσει σε αγώνες του Ελληνικού πρωταθλήματος και της Basket League, πλέον όμως έχει τον ρόλο του στον Παναθηναϊκό του Εργκίν Αταμάν.

Οι δηλώσεις του Δημήτρη Μωραΐτη:

Την στιγμή που μπήκες μέσα έδωσες ώθηση ακόμα και αν το αποτέλεσμα είχε κριθεί και είχε στόχο να τρέξει την Μονακό: «Ο κόσμος έδωσε την ώθηση για αυτό, όντως ήταν μια τρομερή στιγμή για εμένα και απλά έπρεπε να το κάνω».

Πως βλέπεις τον εαυτό σου σε αυτό τον Παναθηναϊκό με τους πολλούς αστέρες στους γκαρντ: «Εγώ είμαι εδώ όταν με χρειαστεί ο προπονητής μου. Δεν είναι ότι θέλω περισσότερες ευκαιρίες, απλά να είμαι εδώ για την ομάδα μου όποτε με χρειαστεί».//Α.