Μοίρασε αισιοδοξία και χαμόγελα ο Παναθηναϊκός

Στην πρώτη του εμφάνιση μπροστά στους φιλάθλους του, το ανανεωμένο “τριφύλλι” επικράτησε με 80-73 της Μπάγερν Μονάχου και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του 5ου τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”, αποζημιώνοντας το κοινό του που έδωσε βροντερό “παρών” στο ΟΑΚΑ.

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση ήταν φανταστικό. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έπαιζαν με μεγάλο ενθουσιασμό κι αυτό είχε αντίκτυπο και στις πλευρές του παρκέ. Ο Μπαλτσερόφσκι ήταν ο κύριος εκφραστής των πρώτων επιθέσεων, για το “τριφύλλι”, που πήρε από νωρίς διαφορά, χάρη στην ευστοχία του και την επιθετική άμυνα, που μπλόκαρε τους Βαυαρούς. Η πρώτη διψήφια διαφορά για τους “πράσινους” ήρθε με το σκορ στο 17-7, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +15 (28-13) για τους γηπεδούχους, με τους Γκριγκόνις και Χουάντσο να βάζουν… φωτιά στο ΟΑΚΑ με τρίποντα.

Η δεύτερη περίοδος δεν ήταν το ίδιο καλή για τον Παναθηναϊκό, κάτι λογικό μιας και ο Αταμάν άνοιξε πολύ το ροτέισιον κι αυτό επηρέασε κυρίως την αμυντική συγκέντρωση της ομάδας. Η Μπάγερν κατάφερε να κυκλοφορήσει καλύτερα τη μπάλα και να βρει μακρινά σουτ, που την έβαλαν ξανά στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι τροφοδότησαν αρκετά τον Λεσόρ μέσα στη ρακέτα και από την περιφέρεια ήταν άστοχοι. Κάπως έτσι, η γερμανική ομάδα άρχισε να μαζεύει τη διαφορά και με τον Έντουαρντς να πετυχαίνει 14 πόντους, το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 43-37 και επιμέρους 15-24 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός πήγε στο +7 (46-39) με τρίποντο του Γκάι, αλλά οι υπόλοιπες προσπάθειες των γηπεδούχων από τα 6,75μ. δεν ήταν πετυχημένες και με συνεχόμενους πόντους του Μπόνγκα, η Μπάγερν ισοφάρισε σε 46-46, τρέχοντας ένα σερί 7-0. Το “τριφύλλι” δεν μπόρεσε να χτίσει ξανά μία διαφορά, με τους Γερμανούς να παίρνουν πολύ καλό βαθμό σε άμυνα και επίθεση. Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 61-58.

Κομβικό στοιχείο στην εξέλιξη του αγώνα, έπαιξε τελικά η άμυνα των “πρασίνων”, που κράτησε χωρίς την Μπάγερν στα πρώτα τεσσεράμισι λεπτά της τέταρτης περιόδου. Οι “πράσινοι” εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι Βαυαροί “κόλλησαν” στους 58 πόντους και έφθασαν να προηγηθούν μέχρι και με έντεκα πόντους (69-58). Όλα έδειχναν να τελειώνουν με το 74-63 στο 36’, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και επέστρεψαν. Με σερί 9-0 έφεραν τη διαφορά στο καλάθι (74-72). Τη λύση έδωσε ο Γκάι, ο οποίος με τρίποντο ένα λεπτό πριν το τέλος έκανε το 77-72, δίνοντας σημαντική ανάσα στην ομάδα του, που έφθασε στη νίκη με το τελικό 80-73.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 43-37, 61-58, 80-73