Μία περίοδος ήταν αρκετή για τους Κλίπερς | Αδιανόητη 40αρα του Βούτσεβιτς

Η ομάδα του Τάιρον Λου πήρε σημαντική νίκη κόντρα στους Χιούστον Ρόκετς (121-100) και έπιασε την οκτάδα, τη στιγμή που το Σικάγο νικούσε σχετικά εύκολα τους πρωταθλητές με 132-118, με τον Μαυροβούνιο να κάνει παιχνίδι… ζωής.

Με αμείωτο ρυθμό συνεχίζεται η δράση στο ΝΒΑ, με τους Λος Άντζελες Κλίπερς (23-22) να επικρατούν των Χιούστον Ρόκετς (10-33) με 121-100 και να πιάνουν την όγδοη θέση της δυτικής περιφέρειας, αφήνοντας τους ηττημένους στη τελευταία θέση. Την ίδια στιγμή, οι Σικάγο Μπουλς (20-24) νικούσαν τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριος (21-21) με 132-118 και έπιαναν τις θέσεις των play-in, αφήνοντας τους πρωταθλητές στο 21-22 και την έκτη θέση της δυτικής περιφέρειας.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι εξελισσόταν το παιχνίδι στα δύο πρώτα δωδεκάλεπτα της αναμέτρησης, με τις ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ και καμιά να μη ξεφεύγει για περισσότερους από επτά πόντους (15-22 στο 8′ και 46-53 στο 20′). Οι γηπεδούχοι, εν τη απουσία του Πολ Τζορτζ, είχαν βρει επιθετικό πόλο, πέραν του Λέοναρντ και στον Τέρενς Μαν, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μεγαλύτερη πλουραλισμό και περισσότερα εύστοχα σουτ από τα 7,25.

Το σκηνικό συνεχίστηκε και στη τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μπροστά στο σκορ και τους Κλίπερς να παίρνουν το ελάχιστο προβάδισμα του ενός πόντου. Εκεί που έγινε η πραγματική διαφορά και έγειρε η πλάστιγγα υπέρ του Λος Άντζελες ήταν στο τελευταίο δωδεκάλεπτα, όπου έτρεξαν επιμέρους σκορ 17-4 στα πρώτα έξι λεπτά και έφτασαν εν τέλει στη νίκη με 121-100, έχοντας ως κορυφαίο τον Μαν, που σταμάτησε στους 31 πόντους. Από κοντά και Λέοναρντ, με την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, έχοντας 30 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-30, 62-63, 91-90, 121-100.

Δύο διαφορετικές όψεις είχε το πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι των Μπουλς με τους Γουόριορς, με το πρώτο δωδεκάλεπτο να ανήκει στους γηπεδούχους και το δεύτερο στους φιλοξενούμενους, που πέτυχαν 42(!) πόντους. Με εξαιρετικές προσπάθειες των Λαβίν και Βούτσεβιτς ξεκίνησαν οι Μπουλς που ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο και με εκπληκτική άμυνα (20 πόντους παθητικό) και απέκτησαν διάφορα 15 πόντων. Αυτό άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, όπου οι πρωταθλητές βρήκαν τρομερό ρυθμό στην επίθεση, τα σουτ από τα 7,25 έπεφταν βροχή και το δωδεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +18, για να πάνε και με προβάδισμα οι Γουόριορς στο ημίχρονο (59-62).

Η τρίτη περίοδος άνηκε ξανά στους Μπουλς, με Βούτσεβιτς και Λαβίν να συνεχίζουν την επιθετική τους παράσταση και τον Καρούσο να μπαίνει στο “χορό”. Οι “ταύροι” πήγαν στο τελευταίο δωδεκάλεπτο με το +6, όπου και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε, με κύριο όπλο τους την επίθεση, τον Μαυροβούνιο σέντερ να βάζει 42 και έξι παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, για το τελικό 132-118. Ο Νίκολα Βούτσεβιτς ήταν συγκλονιστικός, με 43 πόντους και 13 ριμπάουντ, τη στιγμή που ο Λαβίν είχε 27 και ο Γουάιτ 15.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-20, 59-62, 92-86, 132-118.//