Μεγάλη ανατροπή της Ζάλγκιρις στην Μπολόνια | Άνετη πρεμιέρα για την Μπάγερν του Λάσο

Με το δεξί ξεκίνησε η εποχή του Πάμπλο Λάσο στην Μπάγερν, αφού οι Βαυαροί επικράτησαν με 80-68 της Άλμπα στην πρώτη αγωνιστική της EuroLeague. Κορυφαίος για τους νικητές ο Σιλβέν Φρανσίσκο. Η λιθουανική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Κίναν Έβανς πήρε σπουδαίο αποτέλεσμα επί ιταλικού εδάφους στην πρεμιέρα της EuroLeague, καθώς επικράτησε της ομάδας του Μπάνκι με 82-79.

Μπάγερν Μονάχου – Άλμπα Βερολίνου 80-68

Ο Πάμπλο Λάσο ανέλαβε το πρότζεκτ της Μπάγερν, αφότου έμεινε μία σεζόν εκτός πάγκων. Η Άλμπα έχασε δύο πολύ σημαντικούς παίκτες των περασμένων ετών, αφού ο Λουκ Σίκμα μετακόμισε στον Ολυμπιακό και ο Μάοντο Λο στην Αρμάνι. Μάλιστα, στην αρχική πεντάδα ξεκίνησε και ο Ιμπάκα, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με την γερμανική ομάδα. Στην αναμέτρηση ο Άιζακ Μπόνγκα μπήκε με φόρα από το MundoBasket στην σεζόν, έχοντας 5 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 5′, με το σκορ να ήταν ισόπαλο (8-8). Την σκυτάλη από τον Γερμανό φόργουορντ την πήρε ο Φρανσίσκο, ο οποίος πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο και με 10 πόντους έβαλε σε θέση οδηγού τους Βαυαρούς στην λήξη της πρώτης περιόδου (19-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με ένα επιμέρους σκορ 9-2, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν μια διαφορά πέντε πόντων με τον Τίμαν (8π.) να ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γκονζάλεζ. Η Άλμπα παρέμεινε συγκεντρωμένη στην άμυνα της, ενώ με καλή κυκλοφορία στην επίθεση βρίσκοντας λύσεις από την περίμετρο έστειλε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (44-33) στο 19′. Το τρίποντο του Έντουαρντς έστειλε το ματς στους 8 και τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια, με το φωτεινό σκορ του πίνακα να αναγράφει (44-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Βαυαροί ξεκίνησαν με ένα 8-0 σερί σε 2’30” και έφεραν πολύ γρήγορα το ματς στα ίσα (44-44). Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο συνέχισε την πίεση στην άμυνά της, δυσκολεύοντας την “ζωή” των αντιπάλων της Άλμπα, αποκτώντας ένα προβάδισμα πέντε πόντων (54-49) στο 27′. Μάλιστα ως εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι είχαν σκοράρει μόνο 5 πόντους, ενώ είχαν δεχτεί 18. Η βελτιωμένη εικόνα των γηπεδούχων ήταν εμφανής στο παρκέ, οι οποίοι απέκτησαν διψήφια διαφορά στην λήξη της τρίτης περιόδου 61-51.

Στην τέταρτη περίοδο οι Βαυαροί συντηρούσαν το προβάδισμα τους, με τον Φρανσίσκο να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους και να στέλνει το “χάσμα” και στο +17, (74-57, στο 35′). Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, παρά το αρχικό μούδιασμα, να παίρνει μια εύκολη νίκη, στο γερμανικό ντέρμπι.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, ο Σίλβεν Φρανσίσκο, ο οποίος πραγματοποίησε ονειρικό ντεμπούτο και πέτυχε 17 πόντους, μαζί με 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Βίρτους Μπολόνια – Ζαλγκίρις Κάουνας 79-82

Και οι δυο ομάδες ξεκίνησαν την φετινή Euroleague με στόχο την είσοδο τους για τα πλέι-οφ της διοργάνωσης. Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα της λιθουανικής ομάδας η οποία με ένα σερί 8-0, πήρε προβάδισμα “αέρα” οκτώ πόντων (10-2, στο 3′). Στο σερί της Ζαλγκίρις, απάντησαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με ένα δικό τους 8-0 έφεραν τον αγώνα στην ισοπαλία (10-10) στο 10′. Το πρώτο δεκάλεπτο, βρήκε την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να προηγείται με 8 πόντους (18-13), έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Κορντινιέ και Ντόμπριτς με 6 πόντους αμφότεροι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Βίρτους συνέχισε την καλή της άμυνα ενώ είχε και σε εξαιρετική μέρα τον Ντόμπριτς, ο οποίος έγινε πολύ γρήγορα διψήφιος (10π.) και έστειλε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, (38-25, στο 17′). Η Ζάλγκιρις ροκάνισε την διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έστειλε την διαφορά στο -5 (42-37) ανάπαυλα, με δυο διαδοχικά τρίποντα του Μάνεκ.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου η Ζαλγκιρίς ήρθε πιο “ζεστή” από τα αποδυτήρια και με ένα επιμέρους σκορ 7-2 στο 23′ ισοφάρισε, ενώ είχε βρεθεί πίσω ακόμα και με 14 πόντους από την Βίρτους Μπολόνια. Ωστόσο, ο Τζόρνταν Μίκι με τρία εύστοχα τρίποντα έδωσε αέρα και ψυχολογία στην Βίρτους Μπολόνια, η οποία ανέκτησε διψήφια διαφορά στο 27′ (58-47). Ένα σερί, όμως, 8-0 για την Ζάλγκιρις Κάουνας, η οποία έδειχνε σφυγμό και μετέτρεψε το 63-48 σε 63-56.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν και είχαν τα ψυχικά αποθέματα για μια μεγάλη ανατροπή. Ένα αρχικό 4-0, έστειλε την διαφορά στους τρεις πόντους, (65-62), στο 31′). Η Ζάλγκιρις παρέμεινε στην διεκδίκηση της αναμέτρησης, φτάνοντας σε απόσταση ενός τριπόντου από την Βίρτους, έπειτα από καλάθι του Σμίτς στο 37′ (73-70). Μάλιστα, ένα μεγάλο σουτ από τον Έβανς, πάνω στην άμυνα του Χάκετ, σκόραρε για τρεις και ισοφάρισε σε 73-73, τρέχοντας ένα σερί 5-0. Μάλιστα, η άμυνα της λιθουανικής ομάδας είχε “σφίξει” που το σερί μεγάλωσε στο 9-0, και με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (77-73) στο 39′. Ένα νέο μεγάλο τρίποντο του Έβανς, έστειλε την διαφορά στο +6( 80-74), 43” πριν το τέλος. Η ομάδα του Μπάνκι έδειξε… σφυγμό και με ένα καλάθι του Μίκι μείωσε την διαφορά στην ελάχιστη της τιμή (80-79, 30”). Με βολές στο τέλος η Ζαλγκίρις πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό στην Μπολόνια. Κορυφαίος της αναμέτρησης, ο Έβανς με 25 πόντους και μεγάλα τρίποντα στο τέλος.//ΓΓ