Με τρομερό πλάνο και ψυχή στους “16” η ΑΕΚ

Η “Βασίλισσα” παρά τις πολλές απουσίες που είχε, επικράτησε της Τόφας στην Τουρκία με 85-82 και πανηγύρισε την πρόκριση της στις 16 καλύτερες ομάδες του Basketball Champions League.

Κακός ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ να πηγαίνει σε παιχνίδι με λίγες επιθέσεις. Στο πρώτο πεντάλεπτο, η “Ένωση” με 5 πόντους του Μάιλς και 4 του Μίτσελ, προηγήθηκε με 9-4. Οι γηπεδούχοι, είχαν απάντηση και με ένα επιμέρους 10-0 σερί πήραν προβάδισμα πέντε πόντων 14-9 στο 9′. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, έμεινε για 5′ άποντη και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρεθεί στο -9, 18-9 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ κατάφερε να τρέξει ένα 11-2 σερί με τρίποντα με δύο τρίποντα του Γουίλιαμς και ένα του Στρέλνιεκς, ισοφαρίζοντας σε 20-20. Η Τόφας, από εκείνο το σημείο και μετά βρήκε ρυθμό, έκλεψε μπάλες, έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και με ένα 10-5 σερί προηγήθηκε 30-25. Ο Ουγκουρλού με ατομικές ενέργειες, ανέβασε την διαφορά στους 8, 39-31, αλλά την ΑΕΚ να απαντά για το 39-36 στο 19′. Το ημίχρονο έκλεισε στο 42-38.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και με τον Κένι Γουίλιαμς να βρίσκεται σε μεγάλη μέρα, ισοφάρισε σε 43-43 στο 23′ και με καλάθι του Μίτσελ σε 47-45 στο 25′. Η “Ένωση” λειτουργούσε εξαιρετικά στην άμυνα και με γκολ – φάουλ του Ακίλ Μίτσελ και ένα τρίποντο του Στρέλνιεκς πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, 55-47 στο 27′. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, ήταν εξαιρετική και έκλεισε το δεκάλεπτο στο συν 9, 61-52.

H AEK με μπροστάρη τον Ακίλ Μίτσελ, ανέβασε την διαφορά στους 12, 67-55 και είχε το πάνω χέρι για τη νίκη, αφού έδειχνε να έχει λύσεις για οτιδήποτε δοκίμαζε η ομάδα του Πρίφτη. Η διαφορά πήγε μέχρι και τους 14, 69-55. Η Τόφας, με ένα 5-0 σερί (3 του Μιλάκνις και 2 του Γκρέι) την έριξε στους 9, 69-60. Η διαφορά, ανέβηκε ξανά στους 14 με μεγάλα σουτ του Μάιλς (74-62) αλλά η Τόφας με ένα 10-0 μείωσε στους 2, 74-72 στο 38′. Ο Στρέλνιεκς με 2/2 βολές έδωσε… ανάσα στην ΑΕΚ, 78-75, 83” για το τέλος. Ο Ένις με μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε, 78-78, 1,11′. Στρέλνιεκς και Φλιώνης με τεράστια σουτ διαμόρφωσαν το 83-80, 26,4”. Το παιχνίδι πήγε στη… ρουλέτα των βολών και η “Ένωση” πανηγύρισε την πρόκριση της με 85-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-9, 42-38, 52-61, 82-85

Τόφας (Δημήτρης Πρίφτης): Μπράιμο 6 (8 ριμπάουντ), Μπουγιουκτουντσέλ 5 (1), Γκρέι 18 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Μιλάκνις 9 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μιλάκνις 9 (3), Ουγκιουρλού 12 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Ντεμίρ, Ένις 17 (2), Τόμπσον 7 (4 ριμπάουντ), Τουρέ 8

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φλιώνης 8, Μίτσελ 21 (8/12 δίποντα, 5/7 βολές, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Στρέλνιεκς 17 (2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Γουίλιαμς 16 (2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/5 βολές), Ξανθόπουλος, Φρέιζιερ 6, Μάντσεν 4, Μάιλς 13 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαδάκης