Με το… δεξί στην εποχή Ιτούδη η “γαλανόλευκη”

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 93-71 της Μεγάλης Βρετανίας, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος του αγώνα και ολοκλήρωσε με εμφατική νίκη τις υποχρεώσεις της στην πρώτη φάση των προκριματικών του Μουντομπάσκετ.

Στο πρώτο ημίχρονο μπορεί να είχε λάθη και κακές επιλογές, αλλά η Εθνική ομάδα ανέβασε αισθητά την απόδοσή της στην επανάληψη και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της στην πρώτη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η “γαλανόλευκη” εκκίνησε με άσχημο τρόπο την αναμέτρηση, καθώς είχε λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση. Στα πρώτα λεπτά του πρώτο δεκαλέπτου οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ήταν άστοχοι εντός πεδιάς, ενώ η Μεγάλη Βρετανία μετρούσε 4/6 σουτ και 4 ασίστ, φτάνοντας στο 1-10 υπέρ τους. Εν συνεχεία, η Ελλάδα μάζεψε τη διαφορά στο -5, καθώς βρήκε 7/7 σουτ από το δίποντο μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Από τα 6.75μ, ωστόσο, το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη παρέμενε άστοχο (0/4 τρίποντα). Στο φινάλε του πρώτο δεκαλέπτου, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε σε απόσταση πνοής στο σκορ και η πρώτη περίοδος έληξε με 19-20 υπέρ της Μεγάλης Βρετανίας.

Στη δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι ήταν εξ αρχής ισορροπημένο με την Εθνική ομάδα να έχει καλύτερο ρυθμό, αλλά εξακολουθούσε να αναζητεί την άνοδο του ποσοστού της από την περιφέρεια, προκειμένου να “χτίσει” διαφορά στο ματς. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου και αμφότερες έπαιρναν ανά διαστήματα το προβάδισμα, με μέγιστη διαφορά 4 πόντους (21-25 στις αρχές της περιόδου). Το φινάλε του ημιχρόνου, ωστόσο, βρήκε την Εθνική στο +1, ήλεγχε τον ρυθμό και καλούταν να βρει λύσεις στο δεύτερο μέρος για τα λάθη της και την αστοχία στο τρίποντο.

Με την αρχή του δεύτερου μέρους, η Εθνική Ανδρών έδειξε διαφορετικό πρόσωπο, ούσα αποφασισμένη να “χτίσει” διαφορά και να καθαρίσει την αναμέτρηση. Ο Παπαγιάννης ήταν εξαιρετικός κάτω από την ρακέτα, φτάνοντας σε νταμπλ-νταμπλ (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ενώ “δια χειρός” Ντόρσεϊ η διαφορά έφτασε στο +10 για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (51-41). Εν συνεχεία, με νέο τρίποντο του Ντόρσεϊ, η Εθνική έφτασε στο +14 (58-44), βρίσκοντας σημαντικές λύσεις από τα 6.75. Στην εκπνοή του χρόνου για το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, ο Γκίκας σημείωσε απίθανο τρίποντο από το κέντρο και εκτόξευσε τη διαφορά στους +21 πόντους (69-48). Εν όψει του τελευταίου δεκαλέπτου, η “γαλανόλευκη” χρειαζόταν ακόμη ένα καλό δεκάλεπτο για να ολοκληρώσει με ιδανικό τρόπο την πρώτη φάση των προκριματικών του Μουντομπάσκετ.

Με τη… βελόνα στο κόκκινο συνέχισε η “γαλανόλευκη” στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου έφτασε στο 76-52, διατηρώντας τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού. Το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη δεν “φρέναρε” πουθενά και κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +25 (87-62) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Ο κόσμος της Λάρισας αποθέωνε τους διεθνείς παίκτες, όσο οι ίδιοι διατηρούσαν ψηλά τη διαφορά, έχοντας “σβήσει” τις μηχανές τους. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με 93-71 και η Εθνική πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-38, 69-48, 93-71

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης 16 (1), Καλαϊτζάκης 2, Κασελάκης 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λούντζης 2, Παπαπέτρου 13 (1), Αντετοκούνμπο 10 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 11 (2), Ντόρσεϊ 13 (2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Γκίκας 3 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης (0/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2.

Μεγάλη Βρετανία (Ρέινκινγκ): Γουίλιαμς 2 (5 ριμπάουντ), Ντελέρ, Λοτιέρ – Ονγκουλέγιε 2 (1/5 σουτ), Βαν Όστρουμ 4 (5 ασίστ), Γουίτλ 15 (1), Άντερσον (0/3 σουτ), Κλαρκ 3 (1), Σινκλέρ – Χέσον 23 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/14 βολές, 7 ριμπάουντ), Ολασένι 10 (5/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλαν 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ).