Με το… άστρο της Γκούσταφσον στην κορυφή ο Ολυμπιακός (audio)

Με την Αμερικανίδα σέντερ να κάνει μυθικά πράγματα στο παρκέ (23 πόντους, 17 ριμπάουντ), οι “ερυθρόλευκες” κέρδισαν τον Παναθηναϊκό με 89:74 και βρίσκονται πλέον στην κορυφή της Α1 Γυναικών.

To πρώτο ντέρμπι της χρονιάς, στην Α1 Γυναικών, βάφτηκε “κόκκινο”. Ο Ολυμπιακός είχε γι’ ακόμα μία μέρα σε τρομερή κατάσταση την Μέγκαν Γκούσταφσον και επικράτησε του Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ με 89:74. Πλέον, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς βρίσκεται μόνη (αήττητη) στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 7-0, ενώ στο 6-1 βρίσκεται πλέον το “τριφύλλι”.

Ακούστε την ηχητική περίληψη του αποσταλμένου της ΕΡΑΣΠΟΡ στο “Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας”, Πάνου Γαλάνη:

Αρκετά νευρικά και με την “πίεση” της έδρας μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός, που δυσκολεύονταν πάρα πολύ να σκοράρει στο πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού. Ο Παναθηναϊκός, παίζοντας μεθοδικά και με την Ριντ να ηγείται, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά, αρκετά νωρίς, 17:6. Οι “ερυθρόλευκες” από εκείνο το σημείο του αγώνα, έβαλαν την μπάλα ακόμα πιο κοντά στο καλάθι και με τις Γκούσταφσον, Σταμολάμπρου, Σύρρα και Νικολοπούλου να σκοράρουν μείωσαν στο καλάθι, 19:17 με το τέλος της περιόδου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός προσπέρασε στο σκορ με 23:21, με την Αμερικανίδα Μέγκαν Γκούσταφσον να σημειώνει 5 πόντους. Το “τριφύλλι” ωστόσο αντέδρασε. Με την Πότερ να βάζει 4 πόντους και την Αλεξανδρή 2, οι “πράσινες” προσπέρασαν με 29:25, 4,18′ για το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα του Ζίμπαρτς, “χτύπησε” ξανά με 4-0 σερί (Νικολοπούλου-Σουκ), ισοφαρίζοντας 29:29. Χέρι – χέρι πήγαν το υπόλοιπο του ημιχρόνου οι δύο ομάδες, με το σκορ στο 20′ να είναι 38:38.

Με τρομερό ρυθμό, μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, ο οποίος σε 1,30′ σημείωσε 8 πόντους και προηγήθηκε με 6, 46:40. Για την ομάδα της Καπογιάννη, η Ριντ με την Παυλοπούλου προσπαθούσαν στην επίθεση, αλλά η εκπληκτική Σταμολάμπρου με 2 εύστοχα τρίποντα διαμόρφωσε το 52:44 στο 25′. Με την Μέγκαν Γκούσταφσον, να μην έχει αντίπαλο στο “ζωγραφιστό” ο Ολυμπιακός πήρε την μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς, 61:49 στο 28′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 65:54

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του, βάζοντας μεγάλα σουτ με την Ριντ και την Κάρτερ, ωστόσο οι “ερυθρόλευκες” είχαν και πάλι απαντήσεις και με τρίποντα των Σπυριδοπούλου και Αγιούσο διαμόρφωσαν το 79:66 στο 35′. Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα του και έφτασε στη νίκη με 89:74 και βρίσκεται πλέον μόνος στην πρώτη θέση της Α1 Γυναικών.