Με… σόου Φρανσίσκο το Περιστέρι

Στο πρώτο παιχνίδι του Βασίλη Σπανούλη μπροστά στο κοινό του Περιστερίου, η ομώνυμη ομάδα επικράτησε του ΠΑΟΚ με 91-73. Κορυφαίος του παιχνιδιού ο 25χρονος Γάλλος γκαρντ με 23 πόντους.

Με κορυφαίο τον Σιλβέν Φρανσίσκο, το Περιστέρι επικράτησε του ΠΑΟΚ με 91-73 και προκρίθηκε στον τελικό του τρίτου τουρνουά για τη μνήμη του Νίκου Φάσουρα. Οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” έπαιξαν ανά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ και έδειξαν τα πρώτα δείγματα γραφής της φιλοσοφίας του coach Σπανούλη.

O αγώνας

Με τον Δημήτρη Μωραΐτη να ξεκινάει “ζεστός” και να σημειώνει 8 πόντους αρκετά νωρίς, Το Περιστέρι προηγήθηκε με 8-1 στο 2′. Οι Θεσσαλονικείς, αντέδρασαν και με τους Ράιλι και Χάντς ισοφάρισαν σε 10-10 στο 5′. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-23. Ο Φρανσίσκο από την πλευρά των “κίτρινων” και ο Πόλεϊ για τους Θεσσαλονικείς, ηγούνταν στο σκοράρισμα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, “έβρεξε” τρίποντα. Ο Πόλεϊ είχε φτάσει στους 13 πόντους στο 13′, αλλά το Περιστέρι με τους Φρανσίσκο και Γκιουζέλη να “απαντούν”, προσπέρασε με 4, 33-29. Ο ΠΑΟΚ έβγαζε μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ, με τους Αμερικανούς του να έχουν βρει ρυθμό. Η ομάδα του Σπανούλη, έβρισκα από την άλλη σκορ με τους Ντέιβις, Μπίλαν και Κασελάκη, με το ημίχρονο να λήξει στο ισόπαλο 43-43.

Το Περιστέρι μπήκε… ορεξάτο στο δεύτερο ημίχρονο. Με 5 πόντους του Φρανσίσκο και 3 του Ντένμον προηγήθηκε με 51-46 στο 23′. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήρε και διψήφια διαφορά, 61-50 με καλάθι και φάουλ. του Ντέβιν Ντέιβις. Η ομάδα των δυτικών προαστίων, ήλεγχε απόλυτα το ρυθμό και στο 30′ προηγήθηκε με 69-59, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ δια χειρός Χαντς, που είχε φτάσει στους 20 πόντους, μείωσε σε 72-66. Ωστόσο το Περιστέρι, με ένα επιμέρους 6-0 πήγε και πάλι την διαφορά στους 12, 78-66. Οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” ήταν καταιγιστικοί και με 2 πόντους του Μωραΐτη και ένα τρίποντο του Ντέιβις η διαφορά ανέβηκε στους 18, 86-68 στο 34′. Οι “κίτρινοι” ήταν καλύτεροι και πήραν δίκαια τη νίκη με 91-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-43, 59-69, 73-91