Με σκορ… NBA, παράταση και ανατροπές το EuroCup

Αποτέλεσμα βγαλμένο από τον… μαγικό κόσμο της αντίπερα όχθης του Ατλαντικού Ωκεανού, ανατροπές από το “ναδίρ” και θέαμα αντάξιο του ευρωπαϊκού μπάσκετ μας πρόσφερε το πρωτάθλημα της “γηραιά ηπείρου” σήμερα!

Κλουζ Ναπόκα – Πανεβέζις 120-111

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ελάχιστα καλύτερα από τους γηπεδούχους. Αν και οι ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, στην πρώτη περίοδο, η Πανεβέζις κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, έστω και με δύο πόντους, με το άκουσμα του μπάζερ για την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (23-21). Οι γηπεδούχοι όμως, έπαιξαν… πολύ καλύτερα στην δεύτερη περίοδο, παίρνοντας “κεφάλι” στο πρώτο ημίχρονο, με σκορ 44-36.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η Κλουζ Ναπόκα δημιούργησε… χαοτική διαφορά, με τον Λελεβίτσιους να μην μπορεί να κάνει τίποτα άλλο μόνος του, “μαχόμενος” χωρίς συμπαραστάτες. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου τα λέει… όλα (74-59). Ωστόσο, η Πανεβέζις δεν το έβαλε κάτω και… γύρισε το ματς στον πόντο! Η αναμέτρηση πήγε μέχρι την παράταση, με σκορ κανονικής περιόδου 97-97!

Στο τέλος όμως, μίλησε η έδρα, με τελικό σκορ 120-111, με ένα αποτέλεσμα που μόνο… NBA θα μπορούσε να θυμίζει. Πολύ καλή παραγωγή στο σκοράρισμα από πλευράς της Κλουζ και σπουδαία ανατροπή από την Πανεβέζις, ακόμη και αν δεν κατάφερε να… πιει νερό!

Τσεντεβίτα Ολίμπια – Παρί 77-93

Οι δύο ομάδες μπήκαν ισοδύναμες στον αγωνιστικό χώρο, με την φιλοξενούμενη ομάδα να παίρνει ελάχιστο προβάδισμα με την λήξη της πρώτης περιόδου (26-25). Ωστόσο, η Τσεντεβίτα ήθελε να πάρει το πάνω χέρι στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και όντως το κατάφερε, αφού ο φωτεινός πίνακας “έγραφε” 48-44, υπέρ της σλοβενικής ομάδας.

Η Παρί επέστρεψε στο παρκέ με φοβερό ρυθμό, αφού έκτισε μία διαφορά τάξεως 10 πόντων, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 67-61, αφού το σλοβενικό σύνολο μείωσε στους 6. Η γαλλική ομάδα δεν άφησε περιθώριο ανατροπής όμως, δημιουργώντας μία… επιθετική πανδαισία στην τελευταία περίοδο, με την οικοδέσποινα να στέκεται αβοήθητη στην άμυνα. Τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν το 93-77.

Χαποέλ Τελ Αβίβ – Μπεσίκτας 81-75

Ακόμη μία αναμέτρηση στην οποία οι δύο ομάδες εκκίνησαν με την ίδια ταχύτητα, αφού το σκορ στο εν λόγω ματς, για την πρώτη περίοδο, ήταν το 26-24, υπέρ της γηπεδούχου ομάδας. Με την ολοκλήρωση του πρώτου μισού όμως, η Μπεσίκτας φρόντισε να ισορροπήσει ακόμη περισσότερο τα πράγματα, αφού το μπάζερ έδειξε το 41-41 ως σκορ ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, τίποτα απολύτως δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να αποδεικνύουν πως βρίσκονται στο ίδιο πλαίσιο παραγωγικότητας, καθώς το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 63-63. Στο ίδιο… τρυπάκι υπέπεσε και η τέταρτη περίοδος, η οποία δυσκολεύτηκε να “διαλέξει” νικητή, μιας και που τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε και στο… ελάχιστο! Το σύνολο από το Ισραήλ όμως, μίλησε την ύστατη στιγμή, στην οποία λύγησε η ομάδα της Τουρκίας, κάνοντας το “διπλό”, με σκορ έκβασης 81-75.

Ράτιοφαρμμ – Μπουργκ 84-87

Σε ματς δύο… ταυτοτήτων προχώρησε η Μπουργκ, αφού στο πρώτο δεκαλέπτου πήγαινε χέρι – χέρι με την οικοδέσποινα ομάδα (17-17 σκορ πρώτου δεκαλέπτου), αλλά στην δεύτερη περίοδο πραγματοποίησε ένα μεγάλο “μπαμ” με τους Ζακαρί Ριζαχέ και Τζέρεμι Μόργκαν να βάζουν… κατά πολύ μπροστά τους φιλοξενούμενους. Πιο συγκεκριμένα, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 53-33!

Η γαλλική ομάδα συνέχισε με το ίδιο τέμπο και στην τρίτη περίοδο, η οποία είδε τον φωτεινό πίνακα να γράφει 68-53, αλλά η Ράτιοφαρμ “μάζεψε” την διαφορά στο φινάλε, μειώνοντας ακόμη και στο 76-71. Στο τέλος της ημέρας όμως, δεν έμεινε τίποτα ακόμη ώστε να κάνουν οι γηπεδούχοι, αφού η Μπουργκ είχε αγκαλιάσει σφιχτά την νίκη, με τελικό σκορ 87-84.//ΓΚ