Με ρεσιτάλ τριπόντων η Ρεάλ πέρασε από την Βιτόρια

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους, καθώς πήραν ένα σπουδαίο διπλό απέναντι στην Μπασκόνια με 79-77, στην πρεμιέρα της Euroleague, “πυροβολώντας” 15 φορές από την περιφέρεια. Μοιραίος ο Χάουαρντ ο οποίος αστόχησε σε τρίποντο που θα έδινε την νίκη.

Ισπανική μάχη είχαμε από την πρώτη αγωνιστική της EuroLeague, με την Μπασκόνια η οποία υποδέχτηκε την Ρεάλ Μαδρίτης. Οι πρωταθλητές Ευρώπης ξεκίνησαν “ζεστοί” από την περίμετρο, έχοντας πετύχει τρία τρίποντα και προηγήθηκαν με 3 πόντους (11-8) στο 5′. Η Μπασκόνια βρήκε τις λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, ενώ η Ρέαλ συνέχιζε να βρίσκει καλάθια από τα 6.75 μ., με το σκορ να ήταν ισόπαλο (16-16) στο 8′. Η ομάδα του Πεναρόγια με ένα 7-0 σερί, πήρε προβάδισμα επτά πόντων (23-16, στο 9′).

Η Ρεάλ έτρεξε ένα μικρό σερί 6-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και πήρε το προβάδισμα (25-23) στο 12′. Οι φιλοξενούμενοι, μεγάλωσαν το προβάδισμά τους στο +5, μετά τους 6 συνεχόμενους πόντους του Χεζόνια (34-29, στο 14′). Η Μπασκόνια απάντησε με ένα 5-0 σερί και έφερε το ματς στην ισοπαλία (34-34), στο έπειτα από το τρίποντο του Μάνιον στο 15′. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά για δυο (41-39) σε ένα παρά πολύ σκληρό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο, μπροστά στο +4 (47-43) με την Ρεάλ να έχει τους 30 της πόντους από τα τρίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ συνέχισε το ρεσιτάλ από την περίμετρο. Με τα τρίποντα των Πουαριέ και Μούσα, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους (53-49 στο στο 23′). Οι γηπεδούχοι απάντησε με ένα 7-0 σερί και με πρωταγωνιστή τον Κοστέλο, ξανά ανέκτησαν το προβάδισμα τους (56-53 στο 25′). Οι πρωταθλητές Ευρώπης, με το τέταρτο τρίποντο του Γιουλ πέρασαν εκ νέου μπροστά 56-58. O Xάουαρντ πήρε το “όπλο” του και φτάνοντας στους 10 πόντους έστειλε την διαφορά στο +5 (67-62) στην λήξη της περιόδου.

Στο τελευταίο τέταρτο δεκάλεπτο η ένταση του παιχνιδιού ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, που θύμιζε εικόνα από πλέι οφ. Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις από τα 6.75μ. και έφτασαν τα 15 τρίποντα, έμενα κοντά μέσα στο ματς, με το σκορ να ήταν ισόπαλο (77-77) και τις δυο ομάδες να πήγαιναν χέρι-χέρι. Μάλιστα ως εκείνο το σημείο η Μπασκόνια είχε πετύχει 10 πόντους. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο παιχνίδι 77-79, με το πρώτο καλάθι του Φακούντο Καμπάτσο. Στο τελευταίο λεπτό δεν σημειώθηκε κανένα καλάθι από τις δυο ομάδες, με τον Χάουαρντ να αστοχεί στο τρίποντο που θα έδινε την νίκη στους γηπεδούχους.//ΓΓ

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 47-43, 67-62, 77-79

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 10 (1/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Μάνιον 13, Ρεϊέστε, Σεντεκέρσκις 8 (10 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς, ΜακΙντάιρ, Ντίεθ, Ρογκαβόπουλος 4, Ντιόπ 8 (11 ριμπάουντ), Κότσαρ 5, Κοστέλο 16 (3 ριμπάουντ), Μόνεκε 13 (10 ριμπάουντ).

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ 7, Ντιανιέ, Φερνάντεθ, Αμπάλδε, Καμπάσο 2, Γκονζάλεζ, Χεζόνια 9, Ροντρίγκεθ 5, Πουαριέ 10 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 15 (4/9 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 18 (8 ριμπάουντ), Μούσα 13 (7 ριμπάουντ).