Mε “βομβαρδισμό” τριπόντων πέρασε από το Πριγκιπάτο η Μπολόνια

Εμφατική πρώτη νίκη για την Βίρτους Μπολόνια, η οποία “πυροβολώντας” 16 φορές από την γραμμή των 6.75μ. επικράτησε (83-59) της Μονακό στο “Salle Gaston Médecin” για την 2η αγωνιστική της Euroleague. Πρώτη νίκη για τους Ιταλούς, άσχημο ξεκίνημα με 0/2 για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς.

Στην αρχή της αναμέτρησης η Βίρτους πατούσε καλύτερα στο παρκέ στα πρώτα λεπτά και με το τρίποντο του Χάκετ απέκτησε ένα προβάδισμα πέντε πόντων (12-7, 5′). Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι συνέχισε να είναι συνεπής από την περίμετρο και με οδηγό τον Μπελινέλι που είχε επτά πόντους έκλεισε προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας “αέρα” οκτώ πόντων (23-15).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Σενγκέλια με ένα καλάθι έστειλε την διαφορά στους 12 (27-15, 12′). Με τους γηπεδούχους να έδειχναν ότι τα είχαν… χαμένα και με τους Ιταλούς να βλέπουν το καλάθι σα… βαρέλι συντηρούσαν την διαφορά σε διψήφια μεγέθη. Συγκεκριμένα, τα δύο απανωτά τρίποντα από τον Τζέιλεν Σμιθ, έφεραν τους φιλοξενούμενους στο 36-23 (15′). Το σκηνικό δεν άλλαζε στο “Salle Gaston Médecin” και με τρίποντα του Σενγκέλια και του Λούντμπεργκ, η ομάδα του Μπάνκι διεύρυνε ακόμα περισσότερο το προβάδισμά της (45-26, στο 18′). Η Μονακό με ένα 7-0 μείωσε στους 12 (45-33). Ο Σμιθ ευστόχησε, ωστόσο, ξανά πίσω από την γραμμή των 6.75μ. και ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 15 (48-33) που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα, η Βίρτους σούταρε εξαιρετικά πίσω από την περίμετρο με 9/14 τρίποντα.

Πάρα το γρήγορο 7-0 των Γάλλων στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι συνεπείς από την περίμετρο και με τρίποντα των Σενγκέλια και Μπελινέλι είχαν “αέρα” 16 πόντων στο ματς (54-38, 23′). Ο βομβαρδισμός από την γραμμή των 6.75μ. ήταν…ασταμάτητος για την ομάδα του Μπάνκι, που έστειλε την διαφορά στις παρυφές των 25 πόντων (67-45, στο 29′). Οι Ιταλοί έκλεισαν την τρίτη περίοδο έχοντας 15 τρίποντα και με το σκορ 70-48.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δυο ομάδες να παίζουν από… αγγαρεία. Η πλάστιγγα του ματς είχε γείρει από πολύ νωρίς υπέρ των Ιταλών, που το μόνο που έκαναν ήταν να συντηρήσουν την διαφορά στο παιχνίδι, ενώ η Μονακό έδειχνε ανήμπορη για το κάτι καλύτερο. Έτσι, υπέστη μια βαριά ήττα από την Βίρτους (83-59), η οποία πανηγύρισε το πρώτο της “ροζ φύλλο” στην Euroleague.//ΓΓ

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-48, 48-70, 59-83

Μονακό (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκόμπο, Μπλόσομγκειμ 2, Μπράουν, Ντιαλό 6 (3/6 δίποντα), Κορνέλι 7, Τζαϊτέ, Μοτιεγιούνας 7, Τάρπι 2, Ουαταρά 5, Στραζέλ 9, Τζέιμς 14.

Βίρτους Μπολόνια (Λούκα Μπάνκι): Κορντινιέ 6, Λούντμπεργκ 14 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπελινέλι 13 (3/6 τρίποντα), Σμιθ 12 (4/5 τρίποντα (80%), Ντόμπριτς (2/3 τρίποντα), Κέικοκ, Σενγκέλια 12 (5 ριμπάουντ), Χάκετ 8, Μίκι 5, Ντάνστον 2, Αμπάς.