Με “διαστημικό” Γιανγκ έκανε το 2/2

Ο Προμηθέας Πατρών “ζευγάρωσε” τις νίκες του στο πρωτάθλημα, με τον Αμερικανό γκαρντ να κάνει πράγματα και θαύματα και να σταματά στους… 34 πόντους.

Ο Προμηθέας επικράτησε του Ιωνικού με 97-84, με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν για ένα ημίχρονο κόντρα στην ομάδα του Μάκη Γιατρά. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το κομβικό της αναμέτρησης, όπου ο Γιανγκ ανέλαβε πρωτοβουλίες και άνοιξε τη διαφορά για την ομάδα του.

Ο Αμερικανός γκαρντε τελείωσε τον αγώνα με 34 πόντους, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να παλεύει σχεδόν μόνος του από πλευράς Ιωνικού, αλλά οι 21 πόντοι και τα 10 ριμπάουντ δεν αρκούσαν για την ομάδα του, που γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά στο ματς με τον Μαυροκεφαλίδη να “κουβαλάει” την επίθεση. Ο Προμηθέας είχε τον Τζο Γιάνγκ σε καλή φόρμα και για αυτό κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο. Οι Νικαιώτες έφτασαν στο +9 (28-19) και εκείνο το σημείο ήταν αυτό που “ξύπνησε” τους παίκτες του Μάκη Γιατρά. Ένα σερί 18-7 έφερε τους Πατρινούς στο +2 (37-35) και τους έδωσε το προβάδισμα για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση. Το ημίχρονο έκλεισε ιδανικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια στο +8 (49-41).

Στην επανάληψη ο Προμηθέας ανέβασε τη διαφορά στους δέκα πόντους (51-41 στο 22′), όμως ο Ιωνικός με επιμέρους σκορ 2-10, μείωσε στο καλάθι στο 25′, βρίσκοντας και σκορ από τα 6,75. Νέο ξέσπασμα όμως των γηπεδούχων με 9 αναπάντητους πόντους, ανέβασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο, βγάζοντας στην επιφάνεια τα αμυντικά κενά των φιλοξενούμενων, με τη τρίτη περίοδο να κλείνει στο 73-61.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Προμηθέας διατηρούσε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους, από την αρχή του δεκαλέπτου, φτάνοντάς τη μάλιστα και στο +19 (81-63 στο 34′), με τον Γιανγκ να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι και να φτάνει τους 32 πόντους. Ο Ιωνικός προσπάθησε για την ανατροπή στα τελευταία λεπτά, αλλά η καλή άμυνα των γηπεδούχων και το γεγονός ότι χειρίστηκαν σωστά τα διαθέσιμά τους φάουλ, δεν τους επέτρεψε να πλησιάσουν, με το τελικό να σφραγίζει το δύο στα δύο του Προμηθέα στο πρωτάθλημα.

Ο MVP

Ο Τζο Γιανγκ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, με τον Αμερικανό γκαρντ να σταματά στους 34 πόντους, έχοντας 6/13 δίποντα και 3/5 τρίποντα, καθώς και 13/13 βολές. Παράλληλα πρόσθεσε 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ήταν αυτός που βοήθησε τον Προμηθέα να ανοίξει τη διαφορά, που του χάρισε μια εύκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 49-41, 73-61, 97-84.