Με… όπλο την έδρα του έκλεισε ραντεβού με τον Ολυμπιακό! (video)

Στους τελικούς του πρωταθλήματος προκρίθηκε το “τριφύλλι”, το οποίο επικράτησε στο κλειστό του ΟΑΚΑ του Περιστερίου με 81-67. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καθοριστικό για την ομάδα του Σερέλη, στο οποίο έτρεξε ένα επιμέρους 23-9.

Ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε την παρουσία του στους τελικούς της Basket League, αφού στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς επικράτησε του Περιστερίου με 81-67. Οι “πράσινοι” με ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, πήραν διψήφια διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος, φτάνοντας τελικά σε μία άνετη επικράτηση.

O αγώνας

Με άμυνα ζώνης ξεκίνησε το παιχνίδι το Περιστέρι, θέλοντας να μπερδέψει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έβρισκε λύσεις με βολές των Γκουντάιτις και Μαντζούκα και πέντε πόντους του Γκριγκόνις για το 8-6 στο 3′. Ένα άμεσο τρίποντο του Μαντζούκα κι ένα έμμεσο του Λι, έδωσαν προβάδισμα 8 πόντων στο “τριφύλλι”, 14-6 στο 4′. Η ομάδα των δυτικών προαστίων με καλάθια των Μπίλαν και Πουλιανίτη έτρεξε ένα 4-0, μειώνοντας στους 4, 14-10. O Αρτούρας Γκουντάιτις ήταν συγκινητικός και με 5 σερί πόντους (σ.σ είχε φτάσει τους 7) έστειλε την διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, 19-10 στο 7′. To δεκάλεπτο έκλεισε στο συν 6 για τους γηπεδούχους, 23-17.

Με 5-0 μπήκε στη δεύτερη περιόδο ο Παναθηναϊκός που ανέκτησε τη διψήφια διαφορά, 28-17. Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερο ρυθμό, είχαν φθείρει τους αντιπάλους τους που είχαν συμπληρώσει ομαδικά από το τρίλεπτο και η διαφορά ολοένα αυξανόταν, 31-19 στο 13′. Το παιχνίδι ήταν ένα… μπρά ντε φερ, ανάμεσα σε Γκριγκόνις και Φρανσίσκο, με την ομάδα του Σερέλη να προηγείται με 36-25. Ο Γάλλος με νέο τρίποντο και οι Μπίλαν και Χάμερ με δίποντα μείωσαν στους 4, 36-32, 2:30′ για το το τέλος του ημιχρόνου. Παρά την πίεση των φιλοξενουμένων, ο Μαντζούκας με σουτ από την περίμετρο, έδωσε… ανάσα στην ομάδα του για το 39-34 στο 19′. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το “τριφύλλι” να προηγείται με 41-39.

Δυνατά ξεκίνησε και το τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, ο οποίος με καλάθια των Παπαγιάννη και Πονίτκα αύξησε την διαφορά του στους 6 πόντους, 45-39. Η… καταιγίδα του “τριφυλλιού” δεν σταμάτησε, αφού Αγραβάνης και Γκριγκόνις σκόραραν για το 50-39 στο 24′. Οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” δεν είχαν σκοράρει πέντε λεπτά και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 14, 53-39. Ο Παναθηναϊκός με ισοπεδωτική άμυνα, αλλά και εξαιρετική λειτουργία στην επίθεση έδειξε να… καθαρίζει το παιχνίδι, 60-44 στο 28′. Το Περιστέρι δεν μπορούσε να βρει γιατρειά στο ξέσπασμα του Αγραβάνη και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 17. Μία βολή του Κασελάκη, διαμόρφωσε το 64-48 της περιόδου.

Οι δύο ομάδες ήταν πάρα πολύ άστοχες στην τελευταία περίοδο με την ομάδα του Σερέλη να έχει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και να προηγείται με 19 πόντους, 69-50 στο 34′, τελειώνοντας επί της ουσίας την υπόθεση νίκη. Με τρίποντο του Λι, οι “πράσινοι” διαμόρφωσαν το 74-52. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους και έφτασαν στη νίκη πρόκριση στους τελικούς με 81-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 41-39, 64-48, 81-67