Με νίκες συνέχισαν Πρωτέας και Χανιά

Με εξαιρετική εμφάνιση από τη δεύτερη περίοδο και μετά, η ομάδα από τη Βούλα επικράτησε στην αναμέτρηση απέναντι στον ΠΑΟΚ με σκορ 74-55, ενώ το σύνολο της Κρήτης κέρδισε τη Δάφνη με 63-59.

Τζάμπολ έγινε σήμερα (28/12), στον 2ο γύρο της Α1 γυναικών και για τη 12η αγωνιστική. Τα Χανιά πήραν νίκη… ανάσα κόντρα στη Δάφνη Αγίου Δημητρίου με τελικό σκορ 63-59. Ο Πρωτέας Βούλας υπέταξε τον ΠΑΟΚ με 74-55 με εξαιρετική εμφάνιση από τη δεύτερη περίοδο και μετά. Ο “δικέφαλος του βορρά” προβληματίζει με την εικόνα του και γνώρισε την 4η συνεχόμενη ήττα του.

Ο ΠΑΟΚ, που έπεσε στο 6-6, προηγήθηκε μέχρι και 16 πόντους στην πρώτη περίοδο, όμως ο Πρωτέας Βούλας ανεβάζοντας την απόδοσή του, προσπέρασε στο ημίχρονο και έφτασε τελικά σε μια άνετη νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 5-7.//

ΟΑ Χανίων – Δάφνη Αγ. Δημητρίου 63-59

Δεκάλεπτα: 11-17, 30-31, 49-40, 63-59

Διαιτητές: Στρέμπας-Κούλης Χ.-Παπαδόπουλος Χρ.

ΟΑ Χανίων (Κεραμιδάς): Χάινς 15(3), Γεροστεργίου Χ., Κόνιαλη 12(2), Ακλ 9, Γεροστεργίου Μ.3(1), Τσιχλάκη 2, Τζόνσον 22.

Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Σπαθάρου 8(2), Παγώνη 4, Γουέλς 19(2), Σαλιάι, Μόρις 10, Γκριτζά 4, Ντιν 14.

Πρωτέας Βούλας-ΠΑΟΚ 74-55

Δεκάλεπτα: 13-26, 33-32, 55-43, 74-55

Διαιτητές: Κανελλόπουλος-Μακρόπουλος-Λιαρομμάτης

Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκίλντεϊ 24(3), Χατζηβασιλείου 9(1), Σακελλαρίου, Πατεράκη 3(1), Χατζηγιακουμή 3(1), Αναστασοπούλου Μ. 6, Αλεξιά, Αναστασοπούλου Χ . 15(1), Μπουθ 14(2), Τζανετάτου.

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου, Κιολέογλου 3, Στεφανάκη 2, Κατσαμούρη 2, Γουίλιαμς 7, Γουίλσον 8(2), Καρλάφτη 22(2), Κολλάτου 11(1).