Με νίκες συνέχισαν Μπάγερν και Αρμάνι

Η δύναμη της έδρας «μίλησε» στις τελευταίες, χρονικά, αναμετρήσεις της 15ης αγωνιστικής ημέρας στην Eurolegue.

H Μπάγερν στο Μόναχο και η Αρμάνι στο Μιλάνο δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν των Εφές και Βιλερμπάν αντίστοιχα.

ΜΠΑΓΕΡΝ- ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ 86-71

Η Μπάγερν έχει αλλάξει σελίδα και αυτό το απέδειξε και κόντρα στην Εφές. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης φτάνοντας στο τελικό 86-71.

Οι Τούρκοι εκκίνησαν καλύτερα στο ματς. Πήραν το προβάδισμα στο σκορ, αλλά γρήγορα οι Γερμανοί βελτίωσαν την άμυνά τους, στοιχείο που το επέτρεψε να αλλάξουν την ροή του ματς και να πάρουν μάλιστα διαφορά 7 πόντων, 19-12.

Η Εφές μπόρεσε να βρει λύσεις στην επίθεση και να μειώσει σε 20-17, στο τέλος της α΄ περιόδου.

Στο δεύτερο 10λεπτο η Μπάγερν διατήρησε το υψηλό τέμπο στο παιχνίδι της, βάζοντας δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Λάσο αργά αλλά σταθερά μεγάλωνε την υπέρ της διαφορά, για να φτάσει στο 50-41, σκορ με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο.

Και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μονάχου ήταν αυτή που ήλεγχε το ματς. Με «όπλο» το αμυντικό ριμπάουντ έτρεξε στον αιφνιδιασμό καταφέρνοντας να διατηρεί μια διαφορά υπέρ της πάνω από τους 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 30-24, 21-18, 15-12.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ- ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ 84-61

Η «συνταγή» ήταν γνωστή. Με «όπλο» την άμυνά της η Αρμάνι δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Βιλερμπάν και με ευκολία έφτασε στην νίκη με 84-61.

Η ομάδα του Μεσίνα πραγματοποίησε μια μεστή εμφάνιση και στις δύο πλευρές του παρκέ, μη αφήνοντας την Βιλερμπάν να φανεί απειλητική.

Ανταγωνιστική παρουσιάστηκε στο πρώτο 10λεπτο η Βιλερμπάν. Οι Γάλλοι προσπαθώντας να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού δεν επέτρεψαν στην Αρμάνι να κάνει το παιχνίδι της.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για να φτάσουν στο 22-21 στο τέλος του 10λέπτου.

Η ομάδα του Μιλάνου όντας ποιοτικότερη και με περισσότερες λύσεις, ανέβασε την απόδοσή της και γρήγορα κατάφερε να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα και να «κλείσει» το ημίχρονο προηγούμενη με διψήφια διαφορά πόντων (46-36).

Η ανωτερότητα των γηπεδούχων έγινε ακόμη πιο εμφανής στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Μεσίνα στηριζόμενοι στην άμυνά τους μεγάλωσαν την διαφορά υπέρ τους, κοντά στους 20 πόντους. Το 67-48, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος έβαλε τους Ιταλούς σε άνεση.

Η  Αρμάνι έφτασε σε μια άνετη, τελικά, νίκη με 84-61, απόλυτα δίκαια αφού ήταν καλύτερη από τον αντίπαλό της.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 24-15, 21-12, 17-13.