Με μπροστάρη τον Βεζένκοφ επέστρεψε στις νίκες

Με τον Βούλγαρο φόργουορντ να πραγματοποιεί ακόμα μία σπουδαία εμφάνιση (24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ο Ολυμπιακός κέρδισε την Άλμπα με 86:76 στο ΣΕΦ, φτάνοντας τις 7 νίκες στη διοργάνωση.

Παρόλο που δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 86:76 πανηγυρίζοντας την έβδομη νίκη του στην Ευρωλίγκα. Κορυφαίος σε ακόμα ένα παιχνίδι για τους Πειραιώτες ο Σάσα Βεζένκοφ με 24 πόντους, ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Κώστας Παπανικολάου με 19. Για τους Γερμανούς ξεχώρισε ο Μάουντο Λο με 12 πόντους και 7 ασίστ.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ και τον Ολυμπιακό να προηγείται με 11:10 με τον Σάσα Βεζένκοφ να σημειώνει 9 πόντους. Έκτοτε, η Άλμπα αντέδρασε και με ένα επιμέρους 9:2 (4 Κουμάντζε, 3 Λο, 2 Σίκμα) προηγήθηκε με 19:13 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 21:18.

Ο Βεζένκοφ ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με εύστοχο τρίποντο για το 23:21, για να απαντήσει με το ίδιο νόμισμα ο Λο για το 26:21. Το παιχνίδι έγινε πιο γρήγορο, με τις δύο ομάδες να ευστοχούν από την περίμετρο με συνέπεια. Οι “ερυθρόλευκοι” με καλάθι του Μπολομπόι, πέρασαν μπροστά με 32:31 στο 15′. O Αμερικανός ψηλός, βρήκε ρυθμό, πέτυχε ακόμα 5 πόντους και η ομάδα του Μπαρτζώκα βρέθηκε στο συν 6, 37:31. Μπλατ και Σμιθ “πυροβολούσαν” από μακριά με τους Γερμανούς να παίρνουν τα ηνία, 38:37 στο 19′. Δύο βολές του Σλούκα, διαμόρφωσαν το 39:38 του πρώτου ημιχρόνου.

Με ένα γρήγορο 7-0 μπήκε στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός και πήρε διαφορά 8 πόντων, 46:38. Οι Γερμανοί, ακόμα και στο μομέντουμ των γηπεδούχων είχαν πάλι απάντηση, δείχνοντας πως δύσκολα θα τα παρατήσουν. Σημείο αιχμής, για τους φιλοξενούμενους ο Σμιθ, με συνεχόμενα σουτ έξω από τα 6,75. Στο 30′ οι Πειραιώτες ήταν μπροστά στο σκορ με 61:59.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέλαβαν δράση Σλούκας, Παπανικολάου και Βεζένκοφ και ο Ολυμπιακός πήρε “ανάσα” 7 πόντων, 70:63 στο 33′. Λο και Κουμάντζε μείωσαν στο δίποντα, 70:68. Οι “ερυθρόλευκοι” με την ώθηση του κόσμου τους, μέσα σε 90” πήραν διαφορά 9 πόντων, για το 77:68 με τον Παπανικολάου να κάνει εξαιρετική δουλεία σε άμυνα και επίθεση. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα της, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 86:76.

MVP

O Σάσα Βεζένκοβ ήταν εξαιρετικός σε ακόμα ένα παιχνίδι. Ο έμπειρος φόργουορντ, σημείωσε 24 πόντους (6/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/6 βολές), μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα, 1 λάθος συγκεντρώνοντας 34 στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18:21, 39:38, 61:59, 86:76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 2, Σλούκας 12 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, κανένα λάθος σε 26 λεπτά), Βεζένκοφ 24 (6/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπανικολάου 19 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόλομποϊ 12 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Πίτερς, ΜακΚίσικ 7 (3/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 12 (4/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Πρόσιντα, Σμιθ 12 (2/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντέλοου 9 (1), Γουέτζελ 2, Σνάιντερ, Κουμάτζι 10 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ραπιέκ, Σίκμα 7 (1/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Λάμερς 8 (4/5 δίποντα), Μπλατ 10 (2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ζούσμαν 6