Με κλάση… Κλάρκσον οι Φιλιππίνες για την πρώτη τους νίκη

Η τρίτη περίοδος ήταν αρκετή για τους Φιλιππινέζους, οι οποίοι άνοιξαν την διαφορά και “ποδοπάτησαν” την Κίνα, με τελικό σκορ 96-75.

Σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, Φιλιππίνες και Κίνα βάδιζαν… χέρι – χέρι, αφού η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 16-16 και η δεύτερη με 40-39, με το σύνολο της νησιωτικής χώρας από την Νοτιοανατολική Ασία να πηγαίνει στα αποδυτήρια, χάνοντας στον πόντο.

Ωστόσο, οι Φιλιππινέζοι όχι απλά μπήκαν πιο δυνατά, αλλά υπέταξαν και τους Κινέζους με μία διαφορά που άγγιξε ακόμη και τους 23 πόντους (73-50), με το τρίτο δεκάλεπτο να σταματάει στο 73-51. Το χάσμα πήρε… χαοτικές διαστάσεις στην τελευταία περίοδο, με την οικοδέσποινα χώρα να παίρνει “κεφάλι” 24 πόντων (89-65).

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τις Φιλιππίνες στο Mundobasket, αλλά και η τελευταία αναμέτρηση, με μπροστάρη τον Τζόρνταν Κλάρκσον (34 πόντους, 6/8 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ).//ΓΚ