Με Γουόκερ και Τζόουνς για την πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” αποκόμισε το πρώτο του θετικό αποτέλεσμα στην Α1 Μπάσκετ γυναικών, επικρατώντας της Νίκης Λευκάδας με 84-78, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ πιο επιθετικά στην αναμέτρηση, ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα αλλά και τα ριμπάουντ. Έτσι, εξασφάλισε το προβάδισμα από την αρχή (9-7) και κάνοντας ένα σερί τάξεως 8-0, η διαφορά… ξέφυγε (17-7)! Ωστόσο, οι παίκτριες της Νίκης αντέδρασαν μειώνοντας στους 5 πόντους (18-13), με το τελικό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι 21-15.

Στο δεύτερο, ο “Δικέφαλος του Βορρά” συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα, με επιθετικές πρωταγωνίστριες τις Γουόκερ και Τζόουνς. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου όμως, η ομάδα από την Λευκάδα ισοφάρισε (36-36), αλλά με καλάθι της Γουόκερ το πρώτο μισό τελείωσε με 38-36.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στην τρίτη περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (49-45), αλλά οι φιλοξενούμενες έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (51-51). Οι γηπεδούχες όμως “ξέσπασαν” με επιμέρους σκορ 10-3, παίρνοντας ξανά σημαντικό προβάδισμα με 61-54. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 66-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ διαμόρφωσε την διψήφια διαφορά στο 70-60 και με υπομονή στην επίθεση, παίρνοντας ώριμες αποφάσεις, διαχειρίστηκε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη με 84-78.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-36, 66-58, 84-78.//ΓΚ.