Με άνεση και στυλ έκανε το 2Χ2 η Σερβία

Δίχως να δυσκολευτούν οι “πλάβι” επικράτησαν με 94-77 του Πουέρτο Ρίκο για την δεύτερη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου, εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Με “άγριες” διαθέσεις ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Σέρβοι, οι οποίοι δεν ήθελαν να αφήσουν τους Πουερτορικάνους να πιστέψουν στην νίκη. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, με μπροστάρηδες τον Νίκολα Γιόβιτς και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, “έχτισε” από πολύ νωρίς μια διαφορά κοντά στο +20 (9-27). Ωστόσο, η ομάδα της Κεντρικής Αμερικής με ένα 6-0 σερί μείωσε για λίγο στον πρώτο δεκάλεπτο (15-27).

Όσο περνούσε η ώρα, η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων μεγάλωνε, με τη Σερβία να παρουσιάζεται ιδιαίτερα σοβαρή, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Κάπως έτσι, οι Πουερτορικανοί έχασαν την επαφή τους με το σκορ, αρκετά νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, με την αναμέτρηση να χάνει κάθε ενδιαφέρον, αφού η διαφορά σταθεροποιήθηκε στο +30 (27-57) ήδη στην ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Νέλσον Κολόν έβγαλε αντίδραση και κυκλοφορώντας την μπάλα στην επίθεση και με οδηγό τον Ισάια Πινέιρο μείωσε στους 17 (58-75). Μάλιστα, σε αυτό το δεκάλεπτο το Πουερτο Ρίκο έβαλε 31 πόντους, όταν στο πρώτο μέρος είχε σκοράρει μόλις 27! Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά συντηρήθηκε κοντά στους 20, αποτυπώνοντας την διαφορά δυναμικότητας που υπήρχε στο παρκέ.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μπόγκντα Μπονγκντάνοβιτς (17π. 5 ριμπ. 5 ασ.) Αβράμοβιτς (15π.), Νίκολα Γιόβιτς (17π. 4ασ.), και Νίκολα Μιλουτίνοφ (12 π. 15ριμπ.). Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ισάια Πινέιρο (14π.) και Τζόρνταν Χάουαρντ (13π.).

Tα δεκάλεπτα: 15-27, 27-57, 58-75, 77-94