Με άνεση και σκούπα στους τελικούς! (video)

Ο Ολυμπιακός είδε τον ΠΑΟΚ αρκετά πιο βελτιωμένο και μαχητικό, όμως παίζοντας ανά διαστήματα εκπληκτική άμυνα, “σφράγισε” εύκολα την πρόκρισή του στους τελικούς της Basket League, επικρατώντας με 75-54 στο ΣΕΦ.

Στους τελικούς της Basket League βρίσκεται ο Ολυμπιακός, ο οποίος έκανε το 3-0 άνετα στο ΣΕΦ σήμερα, επικρατώντας με 75-54, στην επιστροφή των “ερυθρολεύκων” στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, μετά από το φινάλε της Euroleague και πλέον αναμένουν το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και το Περιστέρι.

Ο Ολυμπιακός μπήκε “ζεστός” στην αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Γουόκαπ, Λούντζη και Παπανικολάου, όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε με πόντους που ήρθαν από τους Ράιλι, Φράνκε και Σλαφτσάκη, με τον τελευταίο να μειώνει στο καλάθι (10-8, 5′). Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν τις λύσεις όμως με τους Σλούκα και Βεζένκοφ να κυριαρχούν, ανεβάζοντας άμεσα τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (20-8, 7′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε σε νταμπλ σκορ (24-12) για τους Πειραιώτες μετά από βολές του Βεζένκοφ.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” ξεκίνησε πολύ βελτιωμένος στα αμυντικά του καθήκοντα στη δεύτερη περίοδο και με πρωτεργάτες του τον Σάιμπερτ και τον Τσιακμά, έφερε τη διαφορά ξανά σε μονοψήφιους αριθμούς (32-24, 15′). Προσωρινά, ο Γιώργος Μπαρτζώκας βρήκε λύσεις στη ρακέτα του από τον Μπολομπόι, όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και να ευστοχούν με τους Φράνκε και Κακλαμανάκη, μειώνοντας στους 6 πόντους (37-31, 18′). Το πρώτο μέρος “έκλεισε” στο +5 (39-34) για τους Πειραιώτες με τον Ράιλι να μειώνει ξανά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι… στο γκάζι στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου και “έτρεξαν” ένα 9-0 σερί (48-34, 25′) με πρωταγωνιστές τους τον Βεζένκοφ, τον ΜακΚίσικ και τον Γουόκαπ. Οι ατομικές ενέργειες των Χαντς, Φράνκε και Σάιμπερτ, κρατούσαν τους Θεσσαλονικείς κοντά στο σκορ (48-43, 37′), όμως οι “ερυθρόλευκοι” παίζοντας ανά διαστήματα εκπληκτική άμυνα, “εκτόξευσαν” τη διαφορά στο +16 (61-45) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, παίρνοντας σκορ και θέαμα από τους Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ και Σλούκα.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν δυναμικά και στο τελευταίο δεκάλεπτο, βρίσκοντας λύσεις έξω από τα 6,75 μέτρα με τους Σλούκα και Παπανικολάου, να ανεβάζουν τη διαφορά στους 20 πόντους (69-49, 36′) για πρώτη φορά στο ματς. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Πειραιώτες να πανηγυρίζουν μια εύκολη νίκη, για να εξασφαλίσουν με… σκούπα τη συμμετοχή τους στους τελικούς της Basket League. Το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε στο 75-54.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 39-34, 61-45, 75-54

Ο ΜVP

Κορυφαίος για τους “ερυθρόλευκους” ήταν ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους, 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ, μετρώντας παράλληλα 2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 1/1 βολές, ενώ πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λούντζης 2 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Φαλ 2 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βεζένκοβ 19 (6/10 δίποντα, 7/7 βολές), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, Πάπας, Σλούκας 17 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πίτερς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 4 (1/7 σουτ).

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φράνκε 6 (2/11 σουτ), Ράιλι 8 (3/10 σουτ), Σλαφτσάκης 2, Σαλούστρος, Ρένφρο 2 (5 ασίστ), Τσιακμάς 3 (1), Χαντς 11 (4/14 σουτ), Πόλι 3 (1/7 σουτ), Σάιμπερτ 14 (4/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Καλλιόντζης, Κακλαμανάκης 5 (8 ριμπάουντ), Καμπερίδης.//Γ.