Με ανατροπή η Μινεσότα

Οι Τίμπεργουλβς επικράτησαν με 128-126 των Τορόντο Ράπτορς, σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο και οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία με το buzzer-beater του να πάρουν τη νίκη.

Οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς κέρδισαν με 128-126 τους Τορόντο Ράπτορς και ανέβηκαν στο 22-24, μπαίνοντας παράλληλα στις θέσεις των play-in, με τους φιλοξενούμενους να υποχωρούν στο 20-25 και στην 11η θέση της ανατολικής περιφέρειας.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τους Τορόντο Ράπτορς να είναι εκπληκτικοί στο πρώτο μέρος και να πετυχαίνουν 76(!) πόντους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +10 και τον Σκότι Μπαρνς να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι.

Η διαφορά ήρθε στην επανάληψη, όταν τα σουτ δεν έμπαιναν με την ίδια ευκολία και οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους, δεχόμενοι μόλις 50 πόντους. Η αντεπίθεση ξεκίνησε με τις προσπάθειες των Έντουαρντς και Ράσελ στο τρίτο δωδεκάλεπτο, για να ολοκληρωθεί στη τελευταία περίοδο, όπου κράτησαν τους Ράπτορς στους 17 πόντους, για το τελικό 128-126.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντι’ Άντζελο Ράσελ, που πέτυχε 25 πόντους και έδωσε 6 ασίστ, με τον Έντουαρντς να ακολουθεί με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπαρνς (29 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), με τον Φαν Βλιτ να ακολουθεί, με double-double, βάζοντας 25 πόντους και δίνοντας 10 τελικές πάσες.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-37, 66-76, 101-109, 128-126.//