Με 39αρη Γιόκιτς στο 2-0 οι Νάγκετς

Ο Σερβος σέντερ τα έκανε όλα στο παρκέ, με την ομάδα του να επικρατεί 97-87 των Σανς στο Κολοράντο, κάνοντας το 2-0 στη σειρά.

Αφηνιασμένος ο Γιόκιτς που συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του επί των Σανς στο Κολοράντο με 97-87, έκανε το 2-0 στη σειρά και ταυτόχρονα αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Δυτικής Περιφέρειας.

Ο τραυματισμός του Κρις Πολ στην 3η περίοδο έπαιξε σημαντικό ρόλο, με τους Σανς στην τελευταία να πετυχαίνουν μόλις 14 πόντους. Έτσι, με ένα 11-2 στο 80-79, οι Νάγκετς πήραν προβάδισμα 10 πόντων για το 91-81 το οποίο διατηρήθηκε έως το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Νίκολα Γιόκιτς, στα 41 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ, μέτρησε, 39 πόντους με 15/24 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 3 λάθη. Για τους νικητές, επίσης ξεχώρισε ο Άαρον Γκόρντον με 16 πόντους και 5/8 σουτ ενώ οι Κάλντγουελ-Πόουπ και Μάρεϊ είχαν από 14 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Για τους Σανς ο Μπούκερ μέτρησε 35 πόντους με 14/29 σουτ, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ είχε 24 πόντους με 10/27 εντός παιδιάς (σ.σ. εκ των οποίων 2/12 τρίποντα!) 8 ριμπάουντ και 3 τελικές πάσες.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-21, 40-42, 70-73, 97-87.//Μ