“Μάχες” με μεγάλο ενδιαφέρον στα play off και τα play out της Elite League

Ο Μίλωνας και ο Πανιώνιος προκρίθηκαν κατά σειρά στο Final-4 της Α2 ανδρών στο μπάσκετ, το περασμένο Σαββατοκύριακο και σήμερα (24/4) συνεχίζονται οι "μάχες" ανάμεσα στα άλλα δύο ζευγάρια των πλέι οφ για τα δύο τελευταία εισιτήρια για την τελική φάση του πρωταθλήματος.

Συγκεκριμένα, η Νεανική Εστία Μεγαρίδας υποδέχεται τον Ηρακλή στις 16:00, στον 3ο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ της Α2. Η σειρά αρχίζει από το… μηδέν, αφού πλέον το σκορ είναι στο 2-2 και η πρόκριση στο φάιναλ φορ θα κριθεί στις 4 νίκες. Οι γηπεδούχοι, που δεν έχουν πλέον προβάδισμα σε νίκες, αλλά διατηρούν το πλεονέκτημα έδρας, καλούνται να αντιδράσουν μετά τις δύο διαδοχικές ήττες που υπέστησαν. Οι φιλοξενούμενοι με την ψυχολογία στη δική τους πλευρά θέλουν να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί τους και να «σπάσουν» ξανά την έδρα της ΝΕΜ, κάτι που είναι αναγκαίο αν θέλουν να προκριθούν στο φάιναλ φορ. Η Μεγαρίδα μετρούσε δύο νίκες επί του Ηρακλή στην κανονική περίοδο και βάσει του νέου συστήματος διεξαγωγής, όταν μία ομάδα έχει κάνει το 2-0 στην κανονική περίοδο, η σειρά του συγκεκριμένου ζευγαριού στα πλέι οφ κρίνεται στις 4 νίκες. To επόμενο παιχνίδι της σειράς θα γίνει το Σάββατο (27/4) στο Ιβανώφειο (16:00).

Στο άλλο ζευγάρι των πλέι οφ, η Ελευθερούπολη υποδέχεται τον Ερμή Σχηματαρίου στις 16:00 την Τετάρτη (24/4), στο 3ο και τελευταίο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες. Καθώς, στην κανονική περίοδο οι δύο ομάδες μετρούσαν από μία νίκη στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, η πρόκριση στο φάιναλ φορ θα κριθεί στις 3 νίκες. Οι δύο ομάδες βρίσκονται στο 2-2 και όποια εκ των δύο νικήσει στη Γεωργιανη θα μπει στο γκρουπ των τεσσάρων φιναλίστ.

Στα πλέι άουτ, ο Έσπερος Λαμίας φιλοξενεί το Ψυχικό την Τετάρτη (24/4), στις 16:00, σε έναν ακόμη… τελικό παραμονής στην κατηγορία. Το Ψυχικό έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 4-0 και να «κλειδώσει» την παραμονή, γνωρίζοντας την ήττα στην έδρα του με 74-77. Έτσι, η ομάδα της Λαμίας… πήρε παράταση, αλλά θα κληθεί να κάνει μία ακόμη υπέρβαση, αυτή τη φορά στο «Χαλκιοπούλειο», και να μειώσει σε 3-2 τη σειρά την Τετάρτη (24/4) για να μην αποχαιρετήσει την Α2. Το Ψυχικό δηλαδή προηγείται με 3-1, με τη σειρά να κρίνεται στις 4 νίκες.

Τέλος, στα πλέι άουτ, την Πέμπτη, 25 Απριλίου, στις 16:00, Πανερυθραϊκός και Αίας Ευόσμου δίνουν… τελικό όσον αφορά στην παραμονή, με τη σειρά να βρίσκεται στο 2-2 και να κρίνεται στις 3 νίκες. Όποια ομάδα εκ των δύο ηττηθεί, την Πέμπτη (25/4) στην Αθήνα θα υποβιβαστεί.

Το πρόγραμμα των 3ων αγώνων στα πλέι οφ και στα πλέι άουτ της Α2 ανδρών (Elite League) στο μπάσκετ έχει ως εξής: