Μακάμπι από… ατσάλι, υπέταξε την Παρτιζάν του Ζοτς

Το σύνολο του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς δεν κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε από την πρώτη αγωνιστική της Euroleague, με την ισραηλινή ομάδα να αποδεικνύει και φέτος πως η έδρα της είναι… αήττητη, επικρατώντας της σερβικής με 96-81.

Η Παρτίζαν δεν κατάφερε να δείξει το καλό της πρόσωπο στην πρεμιέρα της διοργάνωσης και έχασε στο Τελ Αβίβ, από την Μακάμπι, με… διαφορά. Η ομάδα του “Ζοτς” παρουσιάστηκε ανέτοιμη για τις απαιτήσεις που επέβαλε εξαρχής το ματς, αφού οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο εκρηκτικά, σε μία έδρα που φημίζεται για το πόσο δυσκολεύει τους φιλοξενούμενούς της.

Την αρχή έκανε με… τρίποντο ο Λορένζο Μπράουν, στα πρώτα 35 δευτερόλεπτα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι μέχρι το τρίτο λεπτό του δεκαλέπτου. Από εκεί και πέρα, το σύνολο του Οντέτ Κάτας “έχτισε” διαφορά τάξεως… 14 πόντων! Για την ακρίβεια, ένα λεπτό πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, ο Ταμίρ Μπλατ ευστόχησε πίσω από τα 6.75 μέτρα και έκανε το 27-13, αλλά ο Τζέιμς Νάναλι απάντησε και εκείνος με τρίποντο, “γράφοντας” το 27-16 ως σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Με τους Αβράμοβιτς, Σμάιλαγκιτς και Καμίνσκι, η Παρτιζάν μείωσε στους πέντε (32-27, 7.31), αλλά η Μακάμπι ανέκτησε ξανά διαφορά μεγαλύτερη των 10, με μπροστάρηδες τους Τζος Νίμπο και Μπόνζι Κόλσον. Για την ακρίβεια, παραπήρε… διαφορά, αφού το σκορ έφτασε στο 45-28 (+17), μόλις στα μισά της δεύτερης περιόδου. Ο Αλέκσα Αβράμοβιτς και ο Κέβιν Πάντερ ήταν εκεί όμως, για να μειώσουν στους εννιά (49-40, 1’50”), τη στιγμή που ο Λορένζο Μπράουν είχε άλλα σχέδια και μαζί με τον Ρόμαν Σόρκιν έκαναν το 55-43, ως σκορ ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν από τα αποδυτήρια με στόχο να φέρουν το ματς… τούμπα, με τους Ζακ ΛεΝτέι και Κέβιν Πάντερ να κάνουν την αρχή και να πλησιάζουν στους οκτώ (55-47, 7’14”), αλλά η άμυνά τους δεν τους προωθούσε την προοπτική να φτάσουν την Μακάμπι. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν σταθερή την διαφορά στους 10 πόντους, με αυξομειώσεις, αλλά εκμεταλλεύτηκαν τις αμυντικές τρύπες της Παρτιζάν και έκαναν τον 74-58 (+16) για το τρίτο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο, η Μακάμπι “έχτισε” το… χάσμα των 19 πόντων (81-60, 08:43) και το συντήρησε μέχρι τέλους, με τελικό σκορ 96-81.//ΓΚ.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Όντεντ Κάτας): Κλίβελαντ 4 (4/4 βολές, 4 ασίστ), Γουέμπ 3, Μπράουν 22 (5/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Μένκο, Σόρκιν 14 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 6 (2), Ριβέρο 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές), Κοέν 2, Νίμπο 14 (5/6 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλατ 8 (1/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κόλσον 12 (5/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ)

Παρτίζαν (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 5 (2/5 σουτ), Αβράμοβιτς 24 (8/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Κοπρίβιτσα 6, Πάντερ 11 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σμάιλαγκιτς 10 (4/6 δίποντα, 2/4 βολές), Γιάραμαζ, Νάναλι 10 (2), Τριφούνοβιτς 2, Άντζουσιτς, Ντόζιερ 11 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Πονίτκα, Καμίνσκι 2