Λυκογιάννης: «Βλέπω μια ομάδα να προοδεύει»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ στάθηκε στα λάθη της ομάδας του στη δεύτερη περίοδο, όπου είχε ένα χαμένο δεκάλεπτο, ενώ ήταν ιδιαίτερα ευχαριστημένος με την ανατροπή και τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 88-68 της Σάσαρι στο «Παλατάκι», με το “δικέφαλο” του βορρά να κάνει μια εκπληκτική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, όντας ασταμάτητος.

Ο προπονητής της ομάδας, Άρης Λυκογιάννης, τόνισε το γεγονός ότι η ομάδα του έχασε τη συγκέντρωσή της για ένα δεκάλεπτο, αλλά υποστήριξε πως η ομάδα του προοδεύει συνεχώς, βασιζόμενη τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα.

Αναλυτικά όσα ανέφερε:

«Θέλω να πω συγχαρητήρια στους παίκτες για τη νίκη. Είχαμε συζητήσει για το πως πρέπει να προετοιμαστούμε αν θέλουμε να έχουμε ελπίδες για τη συνέχεια στη διοργάνωση. Έπρεπε να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι. Είχαμε μόνο δέκα άσχημα λεπτά στη δεύτερη περίοδο.

Χάσαμε τη συγκέντρωσή μας επιθετικά και αυτό επηρέασε την άμυνά μας. Συζητήσαμε στα αποδυτήρια και είπαμε να προσεγγίσουμε το παιχνίδι αμυντικά. Αυτό κάναμε στο δεύτερο μέρος, έτσι κάναμε την ανατροπή και φτάσαμε τελικά σε μια μεγάλη νίκη».

Για το τι ήταν αυτό που ικανοποίησε στο παιχνίδι της ομάδας:

«Βλέπω μια ομάδα να προοδεύει. Έχουμε αθλητικά προσόντα. Έχουμε παίκτες στην περιφέρεια που μπορούν να πιέσουν καλά την μπάλα, έχουμε ένα πεντάρι με τεράστια αθλητικά προσόντα. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος από το να πιέσουμε στην άμυνα. Στην επίθεση υπάρχει ταλέντο και αν ενσωματώσουμε το “διάβασμα”, θα γινόμαστε όλο και καλύτεροι.

Είμαστε άπειροι, όμως, και πρέπει να μάθουμε να διαχειριζόμαστε καταστάσεις. Τώρα, έχουμε δύο μέρες να προετοιμαστούμε για ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι, με μια ομάδα που “καίγεται” για τη νίκη. Έχουμε σπαταλήσει ενέργεια και είναι καινούργια πράγματα που πρέπει να διαχειριστούν οι παίκτες. Τα μέχρι στιγμής δείγματα από την ανταπόκρισή τους είναι πάρα πολύ καλά. Το πιο σημαντικό είναι ότι επαναφέραμε την ατμόσφαιρα που είχαμε την πρώτη σεζόν που ήρθα στην ομάδα».