Λύγισε στο φινάλε ο Προμηθέας

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου δεν κατάφερε να επαναφέρει τα… χαμόγελα στο στρατόπεδό της, καθώς γνώρισε την ήττα με 77-67 από τους Λόντον Λάιονς, στην 7η αγωνιστική του Eurocup.

Ο Προμηθέας Πατρών έμεινε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι δίχως νίκη σε όλες τις διοργανώσεις και ο Γιάννης Χριστόπουλος θα χρειαστεί να περιμένει περαιτέρω για την πρώτη του νίκη στη νέα του πρόκληση. Οι Πατρινοί ήταν μία… ανάσα από τη νίκη, αλλά δεν άντεξαν στο φινάλε και ηττήθηκαν με 77-67.

Στο πρώτο λεπτό του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες είχαν άστοχες επιθέσεις. Ο Ντέκερ έδωσε σκορ στην αναμέτρηση με τρίποντο (0-3), προτού απαντήσει ο Προμηθέας με τον Σίμπσον (2-3). Οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων (6-10) και οι Πατρινοί κατάφεραν να αντιδράσουν και να περάσουν μπροστά στο σκορ (15-14), στα μέσα της πρώτης περιόδου. Εν συνεχεία, όμως, οι Λάιονς έτρεξαν σερί 10-0, κάνοντας το 15-25, ωστόσο το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τη διαφορά στους 7 πόντους (18-25).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Προμηθέας εμφανίστηκε πρόθυμος να ροκανίσει τη διαφορά και με πρωταγωνιστή τον Κουλμπόκα μείωσε στο -1 (24-25). Εν συνεχεία, οι Λάιονς δεν επέτρεψαν να γίνει η ανατροπή, καθώς ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στους 7 πόντους (24-31). Οι Πατρινοί δεν το έβαλαν κάτω και αντεπιτέθηκαν ξανά (32-36). Ένα δίποντο του Ντέκερ, έφερε τους φιλοξενούμενους στο 32-38, αλλά ο Προμηθέας είχε σωστές επιλογές στην επίθεση και μείωσε στο καλάθι (36-38), προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 36-40 υπέρ των Λάιονς.

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας έφτασε για ακόμη μία φορά σε απόσταση πνοής (39-40), αλλά δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Η βρετανική ομάδα παρέμεινε σε ρόλο οδηγού σε ακόμη μία επίθεση (41-43), αλλά οι Πατρινοί ισοφάρισαν και στη συνέχεια ευστόχησαν σε τρίποντο με τον Κουλμπόκα για το 46-43. Με νέο τρίποντο του Γκίκα, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου ανέβασε τη διαφορά στο 49-45. Οι Λάιονς παρέμειναν κοντά στο σκορ και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στην τρίτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ (55-54).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, το παιχνίδι ήταν ανάλογο για τις δύο ομάδες. Αμφότερες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ και καμία εκ των δύο δεν μπορούσε να πάρει… μαξιλαράκι ασφαλείας. Το σύνολο του Γιάννη Χριστόπουλου προηγήθηκε για δύο πόντους, χάρη σε τρίποντο του Σίμπσον (64-62), αλλά στη συνέχεια οι Λάιονς κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμά τους και να πάρουν για πρώτη φορά -στο τέταρτο δεκάλεπτο- διαφορά πέντε πόντων (64-69), τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ο Γιάννης Χριστόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά δεν κατάφερε να αναδιοργανώσει την ομάδα του, η οποία εν τέλει ηττήθηκε με 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 36-40, 55-54, 67-77.